Савјети

Како се провјерава ниво уља у мотору

  • 24.11.2023. 08:41

Сваки возач би требало да зна како се проверава ниво уља у мотору. Нажалост, многи не знају, а нису свjесни колико је то важно.

Иако ова тема иоле искуснијим возачима дјелује банално, чак се и међу оним најискуснијима бију битке око тога како се правилно мјери ниво моторног уља. Не слажу се међусобно чак ни мајстори.

На срећу, ту су фабричка упутства која стижу уз аутомобил. Али ова срећа кратко траје када их ишчитате неколико десетина - за моделе различитих марки и то из различитих периода.

Проблем је у томе што не савјетују сви произвођачи провјеру нивоа моторног уља на исти начин.

Опет на срећу, прихватљив ниво уља има солидну толеранцију, па чак и ако не урадите све онако како је прописао произвођач, углавном неће бити проблема.

Прије свега – прочитајте упутство за ваш ауто

Није сваки мотор исте конструкције, не користи исту количину уља, не користи исто уље и слично, па сви ти фактори могу да утичу на брзину сливања уља у картер након гашења мотора.

Зато прочитајте оно што препоручује произвођач аутомобила.

Корак по корак

1)   Доведите мотор на радну температуру – то ћете најбрже урадити вожњом. (Постоје изузеци код којих се ниво уља мјери са хладним мотором)

2)   Паркирајте ауто на хоризонталну површину.

3)   Угасите мотор.

4)   Сачекајте од 5 до 10 минута.

5)   Извадите шипку за мјерење нивоа уља.

6)   Обришите је чистом крпом или марамицом/салветом.

7)   Вратите шипку назад одакле сте је извадили.

8)   Након секунд-два, поново је извадите.

9)   Погледајте докле се шипка (мјерни дио) „умочила“ у уље.

Рецимо да је идеално да буде између средине и максимума мјерног дијела. Мјерни дио може да буде изведен на разне начине, али препознаћете га. Углавном, има ознаке за минимум и максимум.

Уколико има недовољно уља, долијте га АЛИ не превише! Сачекајте мало, па поново провјерите.

Неки произвођачи саветују сљедећи начин доливања. Долијете уље, стартујте мотор и пустите га да ради неколико секунди, угасите га, затим сачекате неколико минута и поново провјерите ниво.

Овакав начин доливања неки сматрају потпуно непотребним, мада произвођачи који кажу да се у њихова возила тако долива уље вјероватно имају неки разлог за то. Нама остаје само да вам дамо савјет да послушате произвођача.

Зашто се ниво уља не мјери на хладно – када се сво уље слило у картер?

Из врло практичних разлога. Шипка за мјерење је „калибрисана“ тако да показује ниво врелог уља које се слије у картер 5-10 минута након гашења мотора.

Захваљујући томе можете да провјерите уље у сваком тренутку приликом вожње, нпр. уколико посумњате да нешто није у реду или чисто превентивно. Замислите да идете на дужи пут и да након више стотина километара желите да проверите ниво уља. Колико дуго бисте усред љета морали да чекате да се мотор охлади?

Ипак, постоје мотори код којих се ниво уља мјери када се мотор охлади.

Вишак уља је опасан

Када доливате уље, не претерујте. Вишак уља може да доведе до разних проблема и веома скупих кварова.

Зато ниво уља нипошто не смије да иде преко максимума.

Неки аутомобили немају шипку за мјерење нивоа уља

Код њих се уље мјери аутоматски и у случају потребе возач се обавјештава да је неопходно доливање уља.

Са једне стране, ово је одлично зато што ће возач бити на вријеме обавијештен, пошто многи забораве да уље мора да се провјерава између малих сервиса.

Са друге стране, ово је још један „генијалан“ начин да због квара неког сензора или генерално електронике страда и читав мотор плус још неке пратеће компоненте/системи и тако настане катастрофална штета.

Зато је најбоља комбинација постојање класичне шипке за мјерење и електронског система за упозорење на низак ниво уља.

Претјерана потрошња уља није ствар прошлости – управо супротно...

Дјелује парадоксално, али многи возачи су убијеђени да су проблем са значајном потрошњом уља и неопходним честим провјерама „резервисани“ само за старе аутомобиле и оне којима је мотор у лошем стању.

Нажалост, чак и скоро потпуно нови аутомобили данас могу да троше толико уља, да је потребно проверавати ниво уља буквално на пређених 500 километара.

И не, ово не важи само за неке „јефтине“ марке – велика потрошња уља код годину дана старог и потпуно исправног возила може да буде присутна и код најлуксузнијих аутомобила премиум произвођача или нпр. неких из азијских земаља који се генерално сматрају најпоузданијим.

Дакле – висока потрошња уља нема везе са тиме колико је ауто стар, у каквом је стању, који је произвођач, модел или гориво у питању!

У упутству за употребу многих аутомобила пише да је потпуно нормално да ауто потроши нпр. пола литра уља на 1.000 километара, а код неких и читав литар! Дакле, код одређених возила се не сматра проблемом чак и уколико на 1.000 пређених километара из мотора „нестане“ нпр. 0,8 литара уља.

Схватате ли сада колико је важно да се редовно провјерава ниво моторног уља?

Закључак

На срећу свих возача, мотори су прилично толерантни на разлике у количини уља којом располажу, па чак и ако погрешно мјерите ниво уља, мале су шансе да ћете уништити мотор или нешто друго све док ниво уља држите између минимума и максимума.


(Половниаутомобили)

Пратите нас и путем Вибера

Тагови:
  • 11:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 12:00 Серија: Мућке (Р) (12+)

    Серија: Мућке (Р) (12+)

  • 13:30 Топ 10 тајни и мистерија (Р)

    '' Топ 10 тајни и мистерија (Р)

  • 13:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 14:00 Ћирилица (Р)

    'Кроз узбудљив, динамичан и непредвидив разговор са различитом палетом гостију - од стручњака и реномираних теоретичара, политичара и функционера, умјетника до естрадних личности открива информације које не објављују ни најскандалознији таблоиди.

  • 16:00 Аутошоп магазин (Р)

    '' Аутошоп магазин (Р)