У свијету који је током пандемије ковида већ био препун страха, изолације и неизвјесности, одвијала се прича која је тек сада угледала свјетлост дана.
Наиме, у Великој Британији, једна жена је оптужена да је илегално прекинула трудноћу у поодмаклом стадијуму, а потом фетус ставила у ранац и однијела га у болницу, тврдећи да је доживјела спонтани побачај.
Овај случај отвара бројна етичка, правна и медицинска питања – од приступа абортусу у ванредним околностима, до одговорности појединца према животу који носи. Такође баца свјетло на то колико је пандемија промијенила приступ здравственим услугама и колики су ризици када се медицинске процедуре изводе без надзора љекара.
Илегалан абортус код куће
Никол Пакер (41), како наводи тужилаштво, попила је лијекове за абортус код куће током затварања због ковида, у новембру 2020. године. Тада је била у око 26. недјељи трудноће – далеко изнад законски дозвољене границе за кућни прекид трудноће, која у Великој Британији износи 10 недјеља, а максимално 24 недјеље у посебним случајевима и под медицинским надзором.
Долазак у болницу са фетусом у ранцу
Дан након што је узела лијекове, Пакер је дошла у болницу Челси и Вестминстер са фетусом у ранцу. Медицинској сестри је рекла да мисли да је имала спонтани побачај и да је била трудна између 16 и 18 недјеља, а касније је тврдила да је била у десетој недјељи трудноће.
Обдукцијом је утврђено да је фетус био здрав и у 26. недјељи развоја.
Током боравка у болници и непосредно прије тога, Пакер је на интернету претраживала:
„Да ли се може открити мифесопрон?“
„Да ли се у Великој Британији може открити пилула за абортус?“
„Да ли је кућни абортус ефикасан до 12 недјеља?“
„Граница за абортус УК“
„Шта радити са фетусом ако се деси касни спонтани побачај код куће?“
„Може ли отац да однесе фетус у болницу у УК?“
Ове претраге, како је рекла тужитељка Александра Феликс, указују да је Пакер знала да носи фетус старији од 10 недјеља – иако је тврдила супротно.
Контакт са клиником „МариСтопес“
Полиција је након њеног хапшења открила да је Пакер 2. новембра 2020. контактирала клинику за абортус Мари Стопес и заказала телефонски разговор, наводно јер се тако брже долазило до консултације него путем видео позива. Већ сљедећег дана имала је цјелокупну консултацију са медицинском сестром, након чега су јој поштом послати лијекови мифепристон и мисопростол.
На дан када је узела макар први од тих лекова, прегледала је страницу под називом:
„Медицински абортус од 10 до 24 недјеље – БПА“, и наставила да претражује фразе попут:
„Абортус код куће у 15. недјељи“
„Медицински абортус између 13 и 24 недјеље“.
Шокантна одбрана
Упркос доказима, Пакер негира кривицу за "незаконито узимање отрова или другог штетног средства с циљем изазивања побачаја". Тврдила је да није знала да је трудна дуже од десет недјеља, и да је лијекове узела тек четири дана након што је сазнала да је у другом стању.
Судски процес у току – да ли је посриједи очајнички потез или свесна одлука?
Док траје суђење пред Судом у Ајлворту, јавност је подијељена. Неки случај виде као хладнокрвну злоупотребу закона, док други истичу да би Пакер можда заиста могла бити жена у очају, суочена са страшним условима и изолацијом током пандемије.
Судски епилог се још чека, а до тада остаје питање: колико систем брине о женама у кризним ситуацијама и гдје је граница између права и посљедица када се ствари отргну контроли?