Сиријског војника, који је бацао затворенике као храну свом љубимцу лаву, јавно су погубили локални побуњеници након пада режима Башара ал Асада.
Талал Дакак, злогласни припадник елитне 25. дивизије Сиријске војске, познате и као Тигрови, убијен је од стране локалне милиције у западном граду Хами, према извјештајима са терена.
Видео снимци објављени на платформи Икс, бившем Твитеру, у уторак приказују припреме за Дакаково погубљење, иако његова смрт није званично потврђена.
Он је погубљен пред великим бројем људи који се окупио на тргу. То је стратегија за погубљења, коју је локална побуњеничка милиција осмислила за високе чланове сиријске војске.
Овај Асадов монструм, познат и као Абу Сакр, био је један од најзлогласнијих војних лидера Сирије и моћни бизнисмен у Хами, а у једном тренутку је предводио милицију ваздушно-обавјештајне службе са чак 1.500 чланова, преноси "Телеграф".
Постао је озлоглашен након што је наводно украо младунче лава из зоолошког врта и хранио га тијелима својих затвореника. Дакак је, према извјештајима, снимио и младунче лава како кида живог коња, а затим је објавио снимак на друштвеним мрежама.
Он је одговоран за многе друге ужасне злочине, укључујући отмице, убиства и трговину органима. Такође, Дакак се бавио кријумчарењем и продајом нерегистрованих возила, као и трговином наркотицима.
Бивши таксиста, Дакак, сматра се једним од неколико високих чланова војске које су побуњеници заробили након пада дугогодишњег режима сиријског предсједника Башара ал Асада.
Европска унија упозорила је на велики ризик да Сирија склизне у секташко насиље, али вођа исламистичких побуњеника Абу Мухамед ал-Џолани инсистира да Запад нема чега да се плаши.
Сиријски ратни посматрач изјавио је у уторак да су џихадисти Исламске државе убили 54 владина војника који су бјежали док су побуњеници предвођени исламистима настављали офанзиву.
Џихадисти ИСИС заробили су "особе које су бјежале од војне службе у пустињи током колапса режима" предсједника Башара ал Асада и "погубили њих 54" у области Сукна у пустињи Хомс, наводи Сиријска опсерваторија за људска права.
ИСИС је 2014. године заузео велике дијелове Сирије и Ирака, али је територијално поражен у Сирији 2019. године. Међутим, његови остаци и даље изводе смртоносне нападе.
Вијести о масакру над трупама услиједиле су након што је нова висока представница Европске уније за спољну политику, Каја Калас, изјавила да постоје легитимне забринутости у вези са ризицима од секташког насиља у Сирији и поновног јачања екстремизма у земљи.
Калас је такође рекла на саслушању пред Одбором Европског парламента да пад Асада представља ударац за руског предсједника Владимира Путина и Иран.
Привремени лидер Сирије, Мухамед ал-Башир, објавио је у уторак да преузима вођство у земљи као прелазни премијер, уз подршку бивших побуњеника који су прије три дана свргнули Асада.