У сталној потрази за новим начинима техничког побољшања својих беспилотних летјелица камиказа, Руси су на терену почели тестирати још један од својих најновијих достигнућа: ударне беспилотне летјелице управљање помоћу вјештачке интелигенције у ројевима.
Детаље је подијелио Серхиј “Флеш” Бескрестнов, стручњак за електроничко и радио ратовање. Први пут забиљежен у близини Сумија у фебруару 2025, раније непозната руска беспилотна летјелица остала је мистерија до почетка маја када је Бескрестнов открио неке прелиминарне информације.
Овога пута долази до изражаја још једна важна новост јер је ова летјелица примијећена 18. маја у роју од шест дронова, сваки с другачије обојеним крилима, што им је вјероватно омогућило да се међусобно препознају у лету.
Дрон носи бојеву главу од 3 килограма, има домет до 80 километара и у потпуности је састављен од компоненти стране производње. Управља се путем ЛТЕ мобилних мрежа и опремљен је инерцијским и сателитским навигационим системом.
Међутим, оно што се истиче је његов уграђени терет: камера високе разлучивости, ЈЕТСОН модул за видео препознавање и обраду, ласерски даљиномјер и тврди диск велике брзине капацитета преко 100 гигабајта. Све су ово дијелови битни за прикупљање и обраду података. Такође, примијећена је једна верзија дрона с бензинским мотором, чиме му се оперативни домет повећава на преко 100 километара, преноси "Гео политика".
Оно што је овдје најважније јесте да се заправо ради о беспилотним летјелицама с високом отпорношћу на електроничко ратовање, а сада се тестирају у конфигурацијама роја: до сада су виђени летови у групама од двије до шест јединица. Од средине маја дневно је забиљежено 30 до 50 летова ових беспилотних летјелица у више оперативних смјерова.
Док Руси тек требају примијенити ове беспилотне летјелице у великим количинама у борби, они настављају усавршавати технологију користећи за сада ове нападе првенствено за тренирање вјештачке интелигенције интегрисане у њих.
Бескрестнов напомиње да се у посебно високоризичним подручјима ове беспилотне летјелице већ могу супротставити ФПВ противваздушним летјелицама изводећи маневре избјегавања. Наиме, они не само да реагују на све пријетње које се приближавају, већ то могу учинити чак и превентивно, нпр. неправилно летење у унапријед одређеној зони оштром промјеном висине и смјера.