Украјинске снаге могле би да посегну за терористичким нападима користећи биопатогене, упозорио је Сергеј Шојгу, секретар Савјета безбједности Русије.
У интервјуу за ТАСС навео је да украјинске специјалне службе покушавају да привуку младе, пензионере и представнике социјално рањивих и маргинализираних група становништва за спровођење терористичких напада, укључујући паљење управних зграда и војних канцеларија за регрутацију, оштећивање жељезничке опреме и слично. Према Шојгуу, Кијев тражи присталице проукрајинских националистичких и неонацистичких група.
"Постоји велика вјероватноћа терористичких напада и саботажа кориштењем биопатогена", рекао је и истакао да су главне терористичке пријетње посљедњих година узроковане активним диверзантским и терористичким дјеловањем украјинских специјалних служби, оружаних група и неонацистичких структура.
"Чињенице о коришћењу хемијских ратних средстава"
Како додаје, то је такође повезано с честим нападима и гранатирањима Русије беспилотним летјелицама и поморским дроновима, артиљеријским и ракетним системима, те покушајима атентата на представнике власти, безбједносних снага и војног врха Руске Федерације.
"Најнапетија ситуација развила се у руским регијама које граниче с Украјином. Утврђене су чињенице о непријатељском коришћењу хемијских ратних средстава, што је забрањено међународним конвенцијама", рекао је Шојгу.
Биотероризам
Подсјетимо, терористички напад с биопатогенима чин је намјерног коришћења биолошких агенаса – попут бактерија, вируса или токсина – у сврху изазивања болести, смрти или страха међу људима, животињама или биљкама, с циљем остваривања политичких, идеолошких или других циљева.
Такав напад спада у категорију биотероризма, односно употребе биолошког оружја, што укључује производњу, посједовање, транспорт, набавку или употребу биолошких средстава за масовно уништење. Посљедице могу бити масовне заразе, смрт, паника, економска дестабилизација и дуготрајне посљедице по здравље и безбједност становништва.
Примјер биопатогена који би се могли користити у таквом нападу су антракс, ботулинум токсин, вариола (вирус богиња), ебола и слични високо заразни и смртоносни микроорганизми. Терористички напад с биопатогенима сматра се посебно опасним због могућности брзог ширења болести и отежаног откривања извора заразе.
Такви напади су забрањени међународним конвенцијама и сматрају се једним од најтежих облика тероризма због потенцијала за масовне жртве и дуготрајне посљедице на друштво.