Огромне количине оружје могле би по завршетку ратних сукоба у Украјини преплавити Европу и завршити у рукама разних терористичких и криминалних организација.
Све више је извјештаја који на ово упозоравају, а један од посљедњих је и онај Европског центра за информациону политику и безбједност (ЕЦИПС), званичне обавјештајне агенције Европске уније. Челни људи ове агенције, а у свијетлу најновијих мировних преговора између Москве и Кијева око окончања вишегодишњег ратног сукоба, истичу да би могло доћи до наглог и алармантног пораста трговине оружјем, а посебно на западном Балкану и источној Европи.
Како наводе аутори ове анализе, ови региони, већ су рањиви због постојеће криминалне инфраструктуре и порозних граница, истичући да би луке попут Варне у Бугарској и Констанце у Румунији могле постати излазне тачке за ово кријумчарено оружје, које би потом транзитно могло да стигне и до Пољске, Словачке, Молдавије и Мађарске, а онда и даље широм Европе.
Извјештај при томе повлачи и паралеле са постјугословенским ратовима, када је обиље оружја завршило на европским просторима, што је довело и до многих терористичких акција. Примјер који најбоље илуструје да су ови страхови оправдани је терористички напад у Паризу 2015. године у ком су извршиоци користили оружје које потиче из бивше Југославије.
Из ЕЦИПС-а упозоравају и да би украјински војници по завршетку рата могли постати вриједан ресурс за разне криминалне мреже у Европи, јер се ради о вјештим борцима, поготово када је у питању извођење саботажа, употреба дронова, али и у сајбер ратовању.
Сличан извјештај прије неколико дана је објавио и Евроазијски опсерваторијум, која прати утицај украјинског сукоба на организовани криминал. Како је наведено у њиховој анализи, може се са великом вјероватноћом очекивати да ће окончање сукоба у Украјини подстаћи већи талас криминала, али и нестабилности широм европског континента.
На ово је указао и Интерпол, али и амерички новинар Такер Карлсон који је рекао да украјинска војска продаје америчке системе оружја на црном тржишту, укључујући и нарко-картелима. Сличне страхове изнијели су и представници Европола.
Из ове међународне полицијске организације су у неколико наврата истакли да постоји оправдана бојазан да ће веће количине наоружања из Украјине завршити у рукама терориста и добро организованих криминалних група. Како су истакли, постоје одређени обавјештајни подаци да се одређено оружје већ једно извјесно вријеме скрива и складишти дуж украјинско-пољске границе, те да један дио већ стиже до Финске, Шведске, Данске, Холандије и Шпаније, али и до балканских простора. Забиљежен је чак један случај да су нигеријски екстремисти били наоружани оружјем достављеним украјинским оружаним снагама.
Током прошле године откривен је и покушај шверца противтенковских пројектила "џавелин" у Албанију.
Истрага појединих полицијских и обавјештајних агенција открила је да "даркнет" све више постаје главна платформа за продају оружја па и оног из Украјине. На њој се америчке ракете "џавелин" могу наћи по цијени од 30.000 долара, шест пута мањој од стварне, али и дронови камиказе под именом "свичблејд" за 7.000 долара, који су у виду војне помоћи слати на адресу Кијева. Цијена лаког оружја, граната и панцира - у пакету кошта од 1.100 до 3.600 долара.
Декан бањалучког Факултета за безбједност и заштиту Слободан Жупљанин каже да су ови страхови више него оправдани, јер се у Украјини налазе огромне количине оружја, које ће по евентуалном окончању ратних сукоба у овој земљи постати вишак и завршити на европском црном тржишту. Сматра да се ради о реалној опасности, с којом, како ствари стоје, Европа није спремна да се суочи. Сматра и да је преклапање мигрантске кризе, која постаје све већи проблем унутар појединих европских држава, али и већег прилива шверцованог оружја из Украјине, савршен рецепт за озбиљну безбједносну пријетњу од учесталијих и већих терористичких акција.
"Није тајна да је украјински режим тренутно најкорумпиранији у Европи. И то није нешто шта ја кажем, већ то наводе поједини амерички, али и европски званичници. У таквим околностима, тешко је за очекивати да они могу стати украј шверцу оружја, а поготово након што буду окончани ратни сукоби, а за који вјерујем да неће тако скоро завршити. И ово је нешто што треба да забрине све, те да се успостави систем контроле тог украјинског наоружања, како не би завршило у погрешним рукама. Све ово требало би да забрине и нас на овим просторима, јер и овдје постоје разне радикалне групе којима ово оружје постоје све доступније", наводи за "Глас Српске" Жупљанин.
Амерички канал Си-Би-Ес рипортс је 2023. емитовао документарац под именом "Наоружавање Украјине", а који се бавио шверцом оружја. У филму се наводи да је откривено да између 60 и 70 западних испорука никада није ни стигло до украјинских оружаних снага. Међутим, неколико дана касније, филм је неочекивано обрисан са веб странице Си-Би-Ес-а.