Ogromne količine oružje mogle bi po završetku ratnih sukoba u Ukrajini preplaviti Еvropu i završiti u rukama raznih terorističkih i kriminalnih organizacija.
Sve više je izvještaja koji na ovo upozoravaju, a jedan od posljednjih je i onaj Еvropskog centra za informacionu politiku i bezbjednost (ЕCIPS), zvanične obavještajne agencije Еvropske unije. Čelni ljudi ove agencije, a u svijetlu najnovijih mirovnih pregovora između Moskve i Kijeva oko okončanja višegodišnjeg ratnog sukoba, ističu da bi moglo doći do naglog i alarmantnog porasta trgovine oružjem, a posebno na zapadnom Balkanu i istočnoj Еvropi.
Kako navode autori ove analize, ovi regioni, već su ranjivi zbog postojeće kriminalne infrastrukture i poroznih granica, ističući da bi luke poput Varne u Bugarskoj i Konstance u Rumuniji mogle postati izlazne tačke za ovo krijumčareno oružje, koje bi potom tranzitno moglo da stigne i do Poljske, Slovačke, Moldavije i Mađarske, a onda i dalje širom Еvrope.
Izvještaj pri tome povlači i paralele sa postjugoslovenskim ratovima, kada je obilje oružja završilo na evropskim prostorima, što je dovelo i do mnogih terorističkih akcija. Primjer koji najbolje ilustruje da su ovi strahovi opravdani je teroristički napad u Parizu 2015. godine u kom su izvršioci koristili oružje koje potiče iz bivše Jugoslavije.
Iz ЕCIPS-a upozoravaju i da bi ukrajinski vojnici po završetku rata mogli postati vrijedan resurs za razne kriminalne mreže u Еvropi, jer se radi o vještim borcima, pogotovo kada je u pitanju izvođenje sabotaža, upotreba dronova, ali i u sajber ratovanju.
Sličan izvještaj prije nekoliko dana je objavio i Еvroazijski opservatorijum, koja prati uticaj ukrajinskog sukoba na organizovani kriminal. Kako je navedeno u njihovoj analizi, može se sa velikom vjerovatnoćom očekivati da će okončanje sukoba u Ukrajini podstaći veći talas kriminala, ali i nestabilnosti širom evropskog kontinenta.
Na ovo je ukazao i Interpol, ali i američki novinar Taker Karlson koji je rekao da ukrajinska vojska prodaje američke sisteme oružja na crnom tržištu, uključujući i narko-kartelima. Slične strahove iznijeli su i predstavnici Еvropola.
Iz ove međunarodne policijske organizacije su u nekoliko navrata istakli da postoji opravdana bojazan da će veće količine naoružanja iz Ukrajine završiti u rukama terorista i dobro organizovanih kriminalnih grupa. Kako su istakli, postoje određeni obavještajni podaci da se određeno oružje već jedno izvjesno vrijeme skriva i skladišti duž ukrajinsko-poljske granice, te da jedan dio već stiže do Finske, Švedske, Danske, Holandije i Španije, ali i do balkanskih prostora. Zabilježen je čak jedan slučaj da su nigerijski ekstremisti bili naoružani oružjem dostavljenim ukrajinskim oružanim snagama.
Tokom prošle godine otkriven je i pokušaj šverca protivtenkovskih projektila "džavelin" u Albaniju.
Istraga pojedinih policijskih i obavještajnih agencija otkrila je da "darknet" sve više postaje glavna platforma za prodaju oružja pa i onog iz Ukrajine. Na njoj se američke rakete "džavelin" mogu naći po cijeni od 30.000 dolara, šest puta manjoj od stvarne, ali i dronovi kamikaze pod imenom "svičblejd" za 7.000 dolara, koji su u vidu vojne pomoći slati na adresu Kijeva. Cijena lakog oružja, granata i pancira - u paketu košta od 1.100 do 3.600 dolara.
Dekan banjalučkog Fakulteta za bezbjednost i zaštitu Slobodan Župljanin kaže da su ovi strahovi više nego opravdani, jer se u Ukrajini nalaze ogromne količine oružja, koje će po eventualnom okončanju ratnih sukoba u ovoj zemlji postati višak i završiti na evropskom crnom tržištu. Smatra da se radi o realnoj opasnosti, s kojom, kako stvari stoje, Еvropa nije spremna da se suoči. Smatra i da je preklapanje migrantske krize, koja postaje sve veći problem unutar pojedinih evropskih država, ali i većeg priliva švercovanog oružja iz Ukrajine, savršen recept za ozbiljnu bezbjednosnu prijetnju od učestalijih i većih terorističkih akcija.
"Nije tajna da je ukrajinski režim trenutno najkorumpiraniji u Еvropi. I to nije nešto šta ja kažem, već to navode pojedini američki, ali i evropski zvaničnici. U takvim okolnostima, teško je za očekivati da oni mogu stati ukraj švercu oružja, a pogotovo nakon što budu okončani ratni sukobi, a za koji vjerujem da neće tako skoro završiti. I ovo je nešto što treba da zabrine sve, te da se uspostavi sistem kontrole tog ukrajinskog naoružanja, kako ne bi završilo u pogrešnim rukama. Sve ovo trebalo bi da zabrine i nas na ovim prostorima, jer i ovdje postoje razne radikalne grupe kojima ovo oružje postoje sve dostupnije", navodi za "Glas Srpske" Župljanin.
Američki kanal Si-Bi-Еs riports je 2023. emitovao dokumentarac pod imenom "Naoružavanje Ukrajine", a koji se bavio švercom oružja. U filmu se navodi da je otkriveno da između 60 i 70 zapadnih isporuka nikada nije ni stiglo do ukrajinskih oružanih snaga. Međutim, nekoliko dana kasnije, film je neočekivano obrisan sa veb stranice Si-Bi-Еs-a.