Током љетње сезоне, када велики број људи путује у земље Европске уније из држава које нису чланице, важно је знати шта је дозвољено унијети у личном пртљагу. Европска комисија објавила је смјернице које јасно дефинишу та правила.
Уношење меса, млијека и производа који их садрже није дозвољено. Ова забрана важи без обзира на количину и без обзира да ли су производи намијењени за личну употребу. Иста правила примјењују се и на робу наручену путем интернета или послату поштом.
Изузеци постоје за одређене прехрамбене производе, који се могу унијети у ограниченим количинама, искључиво за личне потребе. Дозвољени су воће и поврће, јаја и производи од јаја, мед, као и ограничене количине рибе и рибљих производа, док је за биљке и животиње заштићених врста углавном потребна посебна дозвола, преноси РТЦГ.
Што се тиче алкохола и дуванских производа, могуће их је унијети без додатних трошкова ако су у разумним количинама и намијењени искључиво за личну употребу. Дозвољено је до четири литре обичног вина, до двије литре пјенушавог вина или вина са додатим алкохолом, 16 литара пива или један литар жестоког пића који има више од 22 одсто алкохола. Када је ријеч о дувану, правила одређују земље чланице, али прописане количине не могу бити строже од минималних ЕУ смјерница - 800 цигарета, килограм дувана, 10 литара јаког алкохола, 20 литара вина са додатим алкохолом, 90 литара обичног вина и 110 литара пива.
За осталу робу, укључујући парфеме и поклоне, дозвољен је унос у вриједности до 300 евра по путнику, односно 430 евра за путнике који долазе авионом или бродом. За млађе од 15 година, лимит може бити нижи - 150 евра, у зависности од националних правила. Такође, у возилу је дозвољено носити до 10 литара горива у преносивом резервоару, уз пун резервоар у аутомобилу.
Када је ријеч о путовањима унутар Европске уније, правила су знатно либералнија.
Дозвољено је слободно уношење меса, млијечних производа, воћа, поврћа и биљака, под условом да су поријеклом из неке од чланица ЕУ и да не представљају ризик по здравље или биљну заштиту.
Ограничења се односе искључиво на количине које јасно указују да су намијењене личној употреби, а не комерцијалној дистрибуцији. Ипак, препоручује се да путници, прије пута, провјере евентуалне посебне смјернице земље у коју улазе, јер се граничне контроле и национални прагови могу разликовати.
Путницима се савјетује да се прије путовања додатно информишу на сајту царинске управе земље у коју путују, као и да поштују прописана ограничења како би избјегли запљене, казне или друге посљедице на граници.
(РТЦГ)