Вашингтон

Вапаји из Америке: Трошимо ракете које смо намијенили за Кину

  • Извор: Агенције
  • 31.10.2024. 18:11

САД и њихови савезници користе све веће количине противваздушних пројектила за одбрану. Иран и проиранске милиције, попут Хута у Јемену, појачали су нападе на израелске и западне мете, што је резултирало интензивнијим лансирањем америчких ракета.

САД су од почетка израелско-палестинског сукоба у октобру 2023. лансирале више од 100 'стандард пројектила' за заштиту израелске територије и савезничких бродова у Црвеном мору. То укључује скупе системе ваздушне одбране попут Патриота и Терминал Хај Алтитуд Ареа Дефенс (ТХААД), које су недавно премјештене у Израел као појачање.

Но, како се број напада повећава, Пентагон се суочава с реалном пријетњом да залихе неће моћи надомјестити у довољном броју.

Брутална казна у Ирану: Лоповима одрезали по четири прста!

Брутална казна у Ирану: Лоповима одрезали по четири прста!

"Потрошња залиха премашује могућности производње", изјавио је Пентагон, упозоравајући како би континуирана употреба могла довести до дугорочног пада спремности САД у случајевима неочекиваних криза, пише "Вол Стрит Журнал".

Ограничења у производњи

За Пентагон, повећање производње ових софистицираних пројектила није једноставан процес. Производња Стандард пројектила повјерена је компанији РТX, која годишње може израдити свега неколико стотина ракета, при чему многи иду и америчким савезницима. Тако, више од 14 држава, међу којима су кључни амерички партнери, купује америчке противваздушне пројектиле, што додатно смањује залихе доступне за властите потребе САД.

Прилагођавање индустрије за повећање производње Стандард пројектила укључује скупу изградњу нових производних линија и запошљавање додатне радне снаге. Многе компаније оклијевају да уложе ресурсе у производњу без дугорочних уговора од стране Пентагона.

Род Благојевић код Карлсона: Ево зашто се Америка окреће Трампу!

Род Благојевић код Карлсона: Ево зашто се Америка окреће Трампу!

"Што је пројектил софистициранији, теже га је произвести", истиче министар морнарице Карлос Дел Торо, додајући како тренутно повећање производње једноставно није довољно за тренутни ниво потражње.

Глобалне посљедице и рањивост САД

Мањак оружја увелико утиче на америчку спремност у другим кључним подручјима. Док Пентагон балансира између захтјева у Европи и Блиском истоку, аналитичари упозоравају како би то могло нарушити способност САД за одговор на могући сукоб у Пацифику, посебно у сценаријима у вези с Кином.

"Трошимо годишње залихе Стандард пројектила који би требали бити дио наше припреме за Кину", изјавио је Марк Монтгомери, бивши адмирал и виши директор у такозваној Фондацији за одбрану демократија.

Рамо у свом стилу о новом послу фирме његове супруге: Никад

Рамо у свом стилу о новом послу фирме његове супруге: Никад

Овај изазов додатно се појачава због потребе за двоструким лансирањем противваздушних ракета у многим ситуацијама, чиме се жели повећати вјероватноћа погодака, али истовремено и убрзава потрошња. Иако је сваки лансирани пројектил вриједан милионе долара, иранска и хутска оружја често су знатно јефтинија, због чега је америчка одбрана скупа, док се нападачке залихе лако обнављају.

Пентагонова стратегија и могућа рјешења

С обзиром на ове изазове, високи званичници Пентагона траже нове приступе и технологије како би смањили притисак на ограничене залихе. Уз премјештање система ТХААД и Патриота на Блиски исток, Пентагон истражује могућности увођења нових компанија у процес производње противваздушних ракета како би убрзали снабдијевање. Иако је дугорочни циљ задржати постојеће производне капацитете, то подразумијева и одустајање од старијих варијанти како би се финансирале модерне ракете с бољим перформансама.

Истовремено, Пентагонова забринутост око тренутних залиха наглашава потребу за боље прилагођеном индустријском базом која би могла одржати производњу за продужене конфликте.

''Оставио опроштајну поруку и скочио кроз прозор'': Чувеном Попари на сахрану дошло само двоје колега

''Оставио опроштајну поруку и скочио кроз прозор'': Чувеном Попари на сахрану дошло само двоје колега

Елиас Јусиф, замјеник директора програма за конвенционалну одбрану у Стимсон Центру, истиче како америчка одбрамбена стратегија није била предвиђена за дуготрајне конфликте у више регија свијета.

"Оба рата – у Украјини и на Блиском Истоку – су дуготрајни сукоби, што није било дио америчког планирања", каже Јусиф, додајући да је повећање производње једини дугорочни излаз, преноси "Тпортал".

Пратите нас и путем Вибера

Тагови:
  • 18:55 Маркетинг

    Блок економско-пропагандног програма.

  • 19:00 АТВ Вијести

    Центална информативна емисија АТВ-а у којој доносимо преглед најважнијих информација и догађаја из земље, региона и свијета тачно у 19 часова.

  • 20:00 Серија: Ко те шиша (12+)

    Серија: Ко те шиша (12+)

  • 20:30 Серија: Ко те шиша (12+)

    Серија: Ко те шиша (12+)

  • 21:00 Емисија: Ћирилица

    Специјално издање емисије Ћирилица. Саговорник уредника и водитеља Миломира Марића је предсједник Републике Србије Александар Вучић.

  • 23:00 Филм: Увид (16+)

    ' Филм: Увид (16+)