Руски изасланик у УН Василиј Небензја изјавио је да западне испоруке оружја Кијеву користе војним фирмама и само додатно подстичу сукоб.
"Украјина је постала уносна прилика за западне произвођаче оружја, који профитирају од залиха оружја које продужава сукоб", истакао је Небензја на брифингу Савјета безбједности УН.
Он је оптужио чланице НАТО-а да искоришћавају сукоб у Украјини како би обогатиле своју војну индустрију.
"Добро је познато да је Украјина постала прави рудник злата за војно-индустријски комплекс САД, Британије и њихових савезника. Ипак, од сукоба највише профитирају америчке компаније", нагласио је он.
Руски дипломата је навео да западне земље дају предност економској добити у односу на мир.
"Према посљедњим подацима, половину укупне продаје оружја 2023. године обрадила је 41 америчка корпорација од 100 највећих. Оне су добиле 17 милијарди долара, или 50 одсто глобалних прихода од продаје оружја", рекао је Небензја.
Небензја се позвао на недавни извјештај Стокхолмског међународног института за истраживање мира /СИПРИ/, према коме су комбиновани приходи 100 највећих свјетских произвођача оружја у 2023. години достигли 632 милијарде долара.
"Било би наивно очекивати да ће ови бескрупулозни трговци, који су осјетили укус богатства, одустати од ове уносне вожње зарад тих биједних Украјинаца", рекао је он.
Небензја је даље сугерисао да западне војне компаније "често дјелују у дослуху са кијевским режимом", наводећи примјер 25 страних лобистичких и консултантских фирми које су почеле да бесплатно заступају интересе Украјине након што је сукоб почео.
Он је посебно поменуо "БГР Говернмент аферс", чије се руководство јавно залагало за повећање војне помоћи Кијеву и које такође представља компанију "Рајтеон", главног америчког добављача оружја.
Небензја је навео да амерички војно-индустријски комплекс финансира истраживачке центре, чије закључке касније цитирају медији.
Министарство одбране у Москви је у сриједу, 18. децембра, саопштило да је Украјина испалила шест ракета "атакмс", које су донирале САД и четири крстареће ракете "сторм шедоу", произведене у Великој Британији, на хемијску фабрику "Каменски" у Ростовској области на југу Русије.