Нетачан опис ситуације у Украјини у извјештају генералног секретара УН Антонија Гутереса о заштити цивила у оружаним сукобима заслужује интерну истрагу у оквиру ове организације, изјавио је стални представник Русије при УН Василиј Небензја.
"Извјештај генералног секретара који је припремљен за наш састанак, у дијелу који се тиче Украјине само једном помиње цивилно становништво Русије погођено сукобом, у контексту расељених лица", рекао је Небензја на сједници Савјета безбједности.
Истовремено, истиче Небензја, није објашњено да се ријеч о кориштењу стотина цивила које су украјинске оружане снаге отеле у Курској области као таоце.
Он је навео да су у извјештај помиње 300 наводних напада на објекте енергетске инфраструктуре у Украјини, али не и да су инфраструктурни објекти који служе војним објектима.
"Извјештај се чак спушта на неприхватљиво ширење западних лажних информација о одвајању дјеце од родитеља и присилном одвођењу без икаквих конкретних доказа или поткрепљујућих информација", рекао је Небензја.
Он је указао да се у извјештају наводи тежња за борбом против некажњивости у Украјини.
"Питам се, на основу чега се доноси такав закључак у односу на земљу која је чак ратификовала Римски статут Међународног кривичног суда са напоменом која искључује одговорност њених војника за ратне злочине?", рекао је Небензја.
Он каже да вјерује да је опис ситуације у Украјини у извјештају достојан званичне истраге.
"Како се након оваквих очигледних лажи и искривљавања може говорити о бризи за заштиту цивила? Овдје прво морамо да се позабавимо самим Секретаријатом УН и казнимо ауторе због покушаја да обману Савјет безбједности", нагласио је Небензја.
Он је указао на проблем безбједности новинара и напоменуо да УН не осуђују поступке власти у Кијеву против представника руских медија, преноси "Спутњик".
"Кијев је покренуо прави терор против представника руских медија који обављају своју професионалну дужност, извјештавајући о дешавањима у зони специјалне војне операције", рекао је Небензја.
Он је навео да је број погинулих и рањених од фебруара 2022. године достигао десетине, док је само од почетка ове године у циљаним нападима украјинских оружаних снага, укључујући и употребом високопрецизног ракетног оружја, погинуло петоро руских медијских радника, а бројни су повријеђени.
"И опет, упркос нашим редовним апелима, сви ови злочини нису добили ни најмању осуду од УН", закључио је Небензја.