Свргнути сиријски предсједник Башар ал-Асад уточиште из ове земље пронашао је у Москви, али чини се како сиријски политичар неће моћи у потпуности бесплатно уживати у свим благодатима живота у престоници Русије.
Како у свом тексту за Spectator подсјећа Марк Галеоти, Асаду и његовој породици одобрен је азил у Русији "на темељу хуманости". Али какав му живот, заправо, Путин нуди?
"Луксузан живот, како се чини", каже Галеоти.
Међутим, то у пракси значи да ће Асадови постати још један од експоната у "најчуднијем зоолошком врту" на свијету.
Наиме, западно од Москве смјестило се мало село Барвиха. Кад се возите главном улицом, то се мјесто наизглед не разликује много од осталих руских села. Међутим, скренете ли у споредне уличице и, поготово, погледате ли иза високих металних ограда које се пружају уз улицу, примјетићете раскошне викендице које су заправо више луксузне виле и дворци него обичне викендице.
У совјетско доба у овом су се селу додијељивале куће високим политичким службеницима и другим заслужним и лојалним Русима. Но сада то је дом за неукусно богате тајкуне и свргнуте диктаторе и њихове породице.
Ту се тако налази и породица бившег предсједника Србије, Слободана Милошевића, Мира Марковић и његов син Марко Милошевић и још најмање три свргнута предсједника: Аскар Акајев из Киргистана (свргнут "револуцијом лала" 2005.), Аслан Абашидзе из грузијске Ајарске аутономне републике (осуђен у одсутности због тероризма и убиства у својој домовини) и бивши украјински председник Виктор Јанукович (који је побјегао након државног удара 2014.).
Иако је живот у Барвихи луксузан до границе неукуса, ради се заправо о златном кавезу. Имања су огромна. Јанукович тако располаже с 52 милиона долара вриједном вилом у Барвихи, али и још једном кућом у Ростовској регији на југу Русије.
У селу се налази и раскошни трговачки центар под називом "Кућа снова", а у склопу Барвиха Luxury Village-а можете наћи Диорове и Гучијеве продавнице и пословницу Ферарија гдје можете да преузмете свог новог лименог љубимца.
Али смјештај у Барвихи није бесплатан, па ће и Асадови морати да плате живот у том златном кавезу. Амерички Стејт Департмент процијенио је да приватно богатство Асадових износи и до 2 милијарде долара, а скривено је широм свијета по разним офшор рачунима и лажним корпорацијама.
Како би и у егзилу могли да наставе да живе својим раскошним стилом живота, издвојиће много новца, а доста ће отићи и на приватне чуваре и дискретну послугу.
Башара ал-Асада критикују на руским друштвеним мрежама да је сам крив за слом свог режима јер није успио да искористи прилику коју му је пружила руска интервенција 2015., договори се са побуњеницима и изгради своју војску.
Иако је мала вјероватноћа да ће се он - или његов 23-годишњи син Хафез, који је био припреман да преузме власт - икад вратити у Сирију, он остаје потенцијални адут у преговорима. Путин га вјероватно неће предати Сиријцима, а камоли суду за ратне злочине. Давање азила је реална опција.