Svrgnuti sirijski predsjednik Bašar al-Asad utočište iz ove zemlje pronašao je u Moskvi, ali čini se kako sirijski političar neće moći u potpunosti besplatno uživati u svim blagodatima života u prestonici Rusije.
Kako u svom tekstu za Spectator podsjeća Mark Galeoti, Asadu i njegovoj porodici odobren je azil u Rusiji "na temelju humanosti". Ali kakav mu život, zapravo, Putin nudi?
"Luksuzan život, kako se čini", kaže Galeoti.
Međutim, to u praksi znači da će Asadovi postati još jedan od eksponata u "najčudnijem zoološkom vrtu" na svijetu.
Naime, zapadno od Moskve smjestilo se malo selo Barviha. Kad se vozite glavnom ulicom, to se mjesto naizgled ne razlikuje mnogo od ostalih ruskih sela. Međutim, skrenete li u sporedne uličice i, pogotovo, pogledate li iza visokih metalnih ograda koje se pružaju uz ulicu, primjetićete raskošne vikendice koje su zapravo više luksuzne vile i dvorci nego obične vikendice.
U sovjetsko doba u ovom su se selu dodijeljivale kuće visokim političkim službenicima i drugim zaslužnim i lojalnim Rusima. No sada to je dom za neukusno bogate tajkune i svrgnute diktatore i njihove porodice.
Tu se tako nalazi i porodica bivšeg predsjednika Srbije, Slobodana Miloševića, Mira Marković i njegov sin Marko Milošević i još najmanje tri svrgnuta predsjednika: Askar Akajev iz Kirgistana (svrgnut "revolucijom lala" 2005.), Aslan Abašidze iz gruzijske Ajarske autonomne republike (osuđen u odsutnosti zbog terorizma i ubistva u svojoj domovini) i bivši ukrajinski predsednik Viktor Janukovič (koji je pobjegao nakon državnog udara 2014.).
Iako je život u Barvihi luksuzan do granice neukusa, radi se zapravo o zlatnom kavezu. Imanja su ogromna. Janukovič tako raspolaže s 52 miliona dolara vrijednom vilom u Barvihi, ali i još jednom kućom u Rostovskoj regiji na jugu Rusije.
U selu se nalazi i raskošni trgovački centar pod nazivom "Kuća snova", a u sklopu Barviha Luxury Village-a možete naći Diorove i Gučijeve prodavnice i poslovnicu Ferarija gdje možete da preuzmete svog novog limenog ljubimca.
Ali smještaj u Barvihi nije besplatan, pa će i Asadovi morati da plate život u tom zlatnom kavezu. Američki Stejt Department procijenio je da privatno bogatstvo Asadovih iznosi i do 2 milijarde dolara, a skriveno je širom svijeta po raznim ofšor računima i lažnim korporacijama.
Kako bi i u egzilu mogli da nastave da žive svojim raskošnim stilom života, izdvojiće mnogo novca, a dosta će otići i na privatne čuvare i diskretnu poslugu.
Bašara al-Asada kritikuju na ruskim društvenim mrežama da je sam kriv za slom svog režima jer nije uspio da iskoristi priliku koju mu je pružila ruska intervencija 2015., dogovori se sa pobunjenicima i izgradi svoju vojsku.
Iako je mala vjerovatnoća da će se on - ili njegov 23-godišnji sin Hafez, koji je bio pripreman da preuzme vlast - ikad vratiti u Siriju, on ostaje potencijalni adut u pregovorima. Putin ga vjerovatno neće predati Sirijcima, a kamoli sudu za ratne zločine. Davanje azila je realna opcija.