Страхује ли свијет с разлогом?

Тајно Путиново оружје 2553 може за тренутак да гурне свијет у хаос?

  • Извор: Агенције
  • 08.12.2024. 20:45

Тајанствени руски сателит, познат под називом Космос 2553, изазвао је забринутост широм свијета јер кружи на вањским границама Земљине орбите, у регији познатој као “гробљанска орбита”.

Његово појављивање и дјеловање подигло је сумње да Москва развија свемирску платформу за лансирање пројектила, можда чак и нуклеарног оружја, с потенцијалом да уништи небројено много кључних сателита који подупиру глобалну комуникацију, навигацију и друге виталне системе.

Амерички званичници, који свакодневно надзиру активности овог сателита, страхују да би Космос 2553 могао бити дио програма тестирања руског свемирског оружја. Према њиховим изјавама за "Њујорк Тајмс", овај сателит тестира опрему која би могла бити повезана с будућим оружаним суставима, укључујући могуће нуклеарне уређаје.


Сателит је лансиран у фебруару 2022. на врху ракете Сојуз-2 са козмодрома Плесецк, само дан прије него што су руске трупе започеле операцију у Украјини. Након лансирања, Космос 2553 се позиционирао на ивици ниске Земљине орбите (ЛЕО), на висини од око 2.000 километара, регији познатој по интензивном зрачењу из Ван Аленових појаса.

Иако се ова висина обично користи за одлагање неактивних или повучених сателита, присуство оперативног уређаја у овој регији изазвало је додатне сумње међу западним аналитичарима, преноси "Дејли Мејл".

Американци упозоравају

Руско Министарство одбране изјавило је да је сателит дизајниран за тестирање “новоразвијених инструмената и система под утицајем зрачења”, али амерички стручњаци упозоравају да би то могао бити само параван за војне експерименте.

Према америчким обавјештајним процјенама, Космос 2553 би могао служити као платформа за тестирање технологија повезаних с ко-орбиталним противсателитским оружјем (АСАТ). Ово оружје функционише тако да сателит носи пројектил или нуклеарну бојеву главу која детонира у близини непријатељских сателита, уништавајући их директно експлозијом или путем електромагнетног пулса (ЕМП).

ЕМП створен нуклеарном детонацијом у свемиру има капацитет уништити електронику на сателитима унутар великог подручја, што би могло резултирати прекидима у комуникацији, навигацији и другим системима од којих модерни свијет зависи. Међутим, таква експлозија такође представља ризик за инфраструктуру на Земљи, јер би велики електромагнетни импулси могли пореметити електричне мреже и комуникационе системе.

Разорна снага

Нуклеарни тест из 1962, познат као Старфискс Прајм, показао је разорну снагу ЕМП-а. Експлозија нуклеарне бомбе у ниској орбити узроковала је прекиде у комуникационим системима на Хавајима, удаљенима више од 500 миља.

Данашња нуклеарна оружја много су снажнија, а њихово распоређивање у свемиру могло би изазвати катастрофалне посљедице за глобалну инфраструктуру.

Развој свемирског нуклеарног оружја крши одредбе Уговора о свемиру из 1967, који забрањује постављање нуклеарног оружја или било којег другог оружја за масовно уништење у свемиру. Иако су Сједињене Државе и тадашњи Совјетски Савез били потписници овог уговора, нова трка у свемирском наоружању довела је до озбиљних питања о придржавању тих одредби.

Русија је раније ове године ставила вето на резолуцију УН којом се позива на забрану развоја и распоређивања нуклеарног оружја у свемиру. Овај потез додатно је повећао забринутост западних земаља у вези с намјерама Кремља.

Нуклеарна пријетња

Осим нуклеарне пријетње, стручњаци упозоравају на друге облике ко-орбиталног оружја, попут “сателита ловаца-убица”. Ова оружја могу маневрисати у близини непријатељских сателита и уништити их пројектилима или колизијом. Такве операције остављају за собом опасан свемирски отпад, који може оштетити друге сателите или чак Међународну свемирску станицу.

Кина је такође значајно напредовала у развоју технологија двоструке намјене. Њени сателити, попут Шијан 21, опремљени су роботским рукама које могу “хватати” непријатељске сателите и извлачити их из орбите. Иако Кина ове технологије рекламира као дио програма за смањење свемирског отпада, аналитичари вјерују да се могу користити и у војне сврхе.

Развој свемирских технологија убрзано постаје кључно питање међународне безбједности. Стручњаци упозоравају на могућност новог хладног рата у свемиру, у којем би велике силе такмичиле у развоју и распоређивању офанзивних и одбрамбених система.

Путинова тајна

С обзиром на то колико савремени свијет зависи од свемирске инфраструктуре, губитак кључних сателита могао би изазвати хаос на глобалном нивоу, укључујући прекид финансијских система, навигационих мрежа и војне комуникације.

Тајанствени руски сателит Космос 2553 представља подсјетник на крхку природу безбједности у свемиру. Док глобалне силе настављају развијати технологије које би могле револуционирати војску и комуникације, остаје кључно питање: "хоће ли свемир постати ново бојно поље или ће међународна сарадња превладати и осигурати мир у овом неистраженом домену?"

Свијет с напетошћу посматра развој ситуације, свјестан да би свемирски сукоби могли имати посљедице које далеко надилазе наше тренутне страхове.

Пратите нас и путем Вибера