Tajanstveni ruski satelit, poznat pod nazivom Kosmos 2553, izazvao je zabrinutost širom svijeta jer kruži na vanjskim granicama Zemljine orbite, u regiji poznatoj kao “grobljanska orbita”.
Njegovo pojavljivanje i djelovanje podiglo je sumnje da Moskva razvija svemirsku platformu za lansiranje projektila, možda čak i nuklearnog oružja, s potencijalom da uništi nebrojeno mnogo ključnih satelita koji podupiru globalnu komunikaciju, navigaciju i druge vitalne sisteme.
Američki zvaničnici, koji svakodnevno nadziru aktivnosti ovog satelita, strahuju da bi Kosmos 2553 mogao biti dio programa testiranja ruskog svemirskog oružja. Prema njihovim izjavama za "Njujork Tajms", ovaj satelit testira opremu koja bi mogla biti povezana s budućim oružanim sustavima, uključujući moguće nuklearne uređaje.
Satelit je lansiran u februaru 2022. na vrhu rakete Sojuz-2 sa kozmodroma Pleseck, samo dan prije nego što su ruske trupe započele operaciju u Ukrajini. Nakon lansiranja, Kosmos 2553 se pozicionirao na ivici niske Zemljine orbite (LЕO), na visini od oko 2.000 kilometara, regiji poznatoj po intenzivnom zračenju iz Van Alenovih pojasa.
Iako se ova visina obično koristi za odlaganje neaktivnih ili povučenih satelita, prisustvo operativnog uređaja u ovoj regiji izazvalo je dodatne sumnje među zapadnim analitičarima, prenosi "Dejli Mejl".
Amerikanci upozoravaju
Rusko Ministarstvo odbrane izjavilo je da je satelit dizajniran za testiranje “novorazvijenih instrumenata i sistema pod uticajem zračenja”, ali američki stručnjaci upozoravaju da bi to mogao biti samo paravan za vojne eksperimente.
Prema američkim obavještajnim procjenama, Kosmos 2553 bi mogao služiti kao platforma za testiranje tehnologija povezanih s ko-orbitalnim protivsatelitskim oružjem (ASAT). Ovo oružje funkcioniše tako da satelit nosi projektil ili nuklearnu bojevu glavu koja detonira u blizini neprijateljskih satelita, uništavajući ih direktno eksplozijom ili putem elektromagnetnog pulsa (ЕMP).
ЕMP stvoren nuklearnom detonacijom u svemiru ima kapacitet uništiti elektroniku na satelitima unutar velikog područja, što bi moglo rezultirati prekidima u komunikaciji, navigaciji i drugim sistemima od kojih moderni svijet zavisi. Međutim, takva eksplozija takođe predstavlja rizik za infrastrukturu na Zemlji, jer bi veliki elektromagnetni impulsi mogli poremetiti električne mreže i komunikacione sisteme.
Razorna snaga
Nuklearni test iz 1962, poznat kao Starfisks Prajm, pokazao je razornu snagu ЕMP-a. Еksplozija nuklearne bombe u niskoj orbiti uzrokovala je prekide u komunikacionim sistemima na Havajima, udaljenima više od 500 milja.
Današnja nuklearna oružja mnogo su snažnija, a njihovo raspoređivanje u svemiru moglo bi izazvati katastrofalne posljedice za globalnu infrastrukturu.
Razvoj svemirskog nuklearnog oružja krši odredbe Ugovora o svemiru iz 1967, koji zabranjuje postavljanje nuklearnog oružja ili bilo kojeg drugog oružja za masovno uništenje u svemiru. Iako su Sjedinjene Države i tadašnji Sovjetski Savez bili potpisnici ovog ugovora, nova trka u svemirskom naoružanju dovela je do ozbiljnih pitanja o pridržavanju tih odredbi.
Rusija je ranije ove godine stavila veto na rezoluciju UN kojom se poziva na zabranu razvoja i raspoređivanja nuklearnog oružja u svemiru. Ovaj potez dodatno je povećao zabrinutost zapadnih zemalja u vezi s namjerama Kremlja.
Nuklearna prijetnja
Osim nuklearne prijetnje, stručnjaci upozoravaju na druge oblike ko-orbitalnog oružja, poput “satelita lovaca-ubica”. Ova oružja mogu manevrisati u blizini neprijateljskih satelita i uništiti ih projektilima ili kolizijom. Takve operacije ostavljaju za sobom opasan svemirski otpad, koji može oštetiti druge satelite ili čak Međunarodnu svemirsku stanicu.
Kina je takođe značajno napredovala u razvoju tehnologija dvostruke namjene. Njeni sateliti, poput Šijan 21, opremljeni su robotskim rukama koje mogu “hvatati” neprijateljske satelite i izvlačiti ih iz orbite. Iako Kina ove tehnologije reklamira kao dio programa za smanjenje svemirskog otpada, analitičari vjeruju da se mogu koristiti i u vojne svrhe.
Razvoj svemirskih tehnologija ubrzano postaje ključno pitanje međunarodne bezbjednosti. Stručnjaci upozoravaju na mogućnost novog hladnog rata u svemiru, u kojem bi velike sile takmičile u razvoju i raspoređivanju ofanzivnih i odbrambenih sistema.
Putinova tajna
S obzirom na to koliko savremeni svijet zavisi od svemirske infrastrukture, gubitak ključnih satelita mogao bi izazvati haos na globalnom nivou, uključujući prekid finansijskih sistema, navigacionih mreža i vojne komunikacije.
Tajanstveni ruski satelit Kosmos 2553 predstavlja podsjetnik na krhku prirodu bezbjednosti u svemiru. Dok globalne sile nastavljaju razvijati tehnologije koje bi mogle revolucionirati vojsku i komunikacije, ostaje ključno pitanje: "hoće li svemir postati novo bojno polje ili će međunarodna saradnja prevladati i osigurati mir u ovom neistraženom domenu?"
Svijet s napetošću posmatra razvoj situacije, svjestan da bi svemirski sukobi mogli imati posljedice koje daleko nadilaze naše trenutne strahove.