Свјетска здравствена организација (СЗО) упозорила је да постоји ризик да се велика епидемија вируса чикунгуња прошири широм свијета, позивајући на хитне мјере како би се то спријечило.
Чикунгуња је вирусна болест коју преносе комарци, а која изазива грозницу и јаке болове у зглобовима, што је често исцрпљујуће, а у неким случајевима може да буде смртоносно. Премда код већине оболелих болест пролази асимптоматски, код других чикунгуња може да изазове миокардитис односно запаљење срчаног мишића, али и хепатитис.
СЗО је саопштила да примјећује потпуно исте ране знаке упозорења као и током велике епидемије прије двије деценије и да жели да спријечи понављање.
Гдје се шири вирус чикунгуња?
"Чикунгуња није болест која је широко позната, али је откривена и пренијета у 119 земаља широм свијета, што доводи 5,6 милијарди људи у опасност", рекла је Дијана Рохас Алварез из СЗО.
Подсјетила је како је од 2004. до 2005. године велика епидемија чикунгуње преплавила Индијски океан, погодивши мале острвске територије прије него што се проширила глобално и погодила скоро пола милиона људи.
"Данас, СЗО примјећује исти образац: од почетка 2025. године, Реинион, Мајот и Маурицијус су пријавили велике епидемије чикунгуње. Процјењује се да је трећина становништва Реиниона већ заражена ", рекла је Рохас Алварез на конференцији за новинаре у Женеви.
Према њенима ријечима, као и прије 20 година, вирус сада шири на друга мјеста у региону, попут Мадагаскара, Сомалије и Кеније. У Европи су такође пријављени импортовани случајеви, повезани са епидемијом на острвима Индијског океана. Локални пренос је пријављен у Француској, а сумњиви случајеви су откривени у Италији.
"Пошто су ови обрасци преношења примјећени током епидемије од 2004. године надаље, СЗО позива на хитну акцију како би се спријечило понављање историје", поручила је Рохас Алварез.
Како се преноси вирус чикунгуње'
Главни вектор грознице чикунгуње је комарац рода Аедес, првенствено Аедес аегипти и Аедес албопицтус, двије врсте које, такође, могу пренијети друге вирусе, укључујући вирус денга.
Аедес албопицтус, познат као тиграсти комарац, шири се даље на север како се свет загрева због климатских промена изазваних људским деловањем.
Вирус чикунгуње се преноси на људе уједом заражених женки комараца из овог рода. Обе врсте комараца су активне током дана, са врхунцем активности често рано ујутро и касно поподне.
Период инкубације
Симптоми чикунгуње су слични симптомима денге грознице и болести изазване вирусом Зика, што, према СЗО, отежава дијагнозу.
Симптоми болести јављају се након једног до 14 дана послије убода зараженог комарца, а у просјеку од 3 до 7 дана.
"У зависности од области гдје се обољење јавља, код 17 до преко 40 одсто заражених особа инфекција протиче асимптоматски", рекла је раније за "Блиц здравље" примаријус др Славица Марис, специјалиста епидемиологије и начелница Јединице за заразне болести у Градском заводу за јавно здравље.
Симптоми чикунгуња грознице:
-Нагла појава грознице
-Језа и главобоља
-Мијалгије (болови у мишићима)
-Мучнина
-Фотофобија (осјетљивост на светло)
-Онеспособљавајући болови у зглобовима
-Петехијална (тачкаста) или макулопапулозна оспа (промјене у текстури и боји коже)
"Акутна фаза траје око 10 дана а типичан клинички знак болести је артралгија - бол у зглобовима, обично симетрична, али су описане и неуролошке, хеморагијске и очне манифестације. Хронична фаза болести, коју карактерише бол у зглобовима, погађа 30 до 40 одсто заражених. У неким случајевима може трајати годинама", истакла је прим. др Марис.
Компликације чикунгуња грознице
-Миокардитис - запаљење срчаног мишића
-Хепатитис - запаљење ткива јетре
-Очни поремећаји
-Неуролошки поремећаји.
"Иако је стопа смртности мања од једног процента, када почнете да бројите милионе случајева, тај један проценат може бити хиљаде смртних случајева. Рано подижемо узбуну како би земље могле рано да се припреме, открију и ојачају све капацитете како би избјегле веома велике епидемије", рекла је Рохас Алварез испред СЗО, преноси француска новинска агенција АФП.
Осјетљивост на инфекцију је општа, али особе старости преко 65 година и оне које имају придружене болести, као и бебе током посљедње 2 недјеље интраутериног живота, имају већи ризик за настанак тежег облика болести.
"Код старијих особа, болови у зглобовима могу довести до синдрома хроничног реуматоидног артритиса, а менингоенцефалитис - запаљење можданих овојница и мозга, погађа првенствено новорођенчад. Иначе, једном када се особа опорави од инфекције чикунгуња, вероватно ће имати доживотни имунитет против накнадних инфекција вирусом чикунгуње", навела је за "Блиц здравље" прим. др Славица Марис.
Опште мјере превенције
СЗО је позвала људе да се заштите мјерама попут коришћења средстава против комараца, као и да не остављају воде у посудама где се комарци могу да се размножавају.
Најефикаснији начин превенције је спречити убод комарца
-Избјегавати излагање комарцима у време њихове највеће активности, у сумрак и зору
-Избјегавати подручја са великим бројем инсеката - шуме, мочваре
-Приликом боравка у природи и на отвореном користити средства (репеленте) која одбијају инсекте, на откривеним дијеловима тијела
-Носити одјећу која покрива руке и ноге
У циљу смањења броја комараца у затвореном простору користити заштитне мреже на прозорима и заштитна средства у виду таблета, течности и слично.
Најмање једном недељно треба испразнити воду из посуда за цвијеће, посуда за храну и воду за кућне љубимце, канти, буради, лименки, украсних базена.
Уклонити одбачене гуме и друге предмете у којима може да се накупља стајаћа вода. Спровођење систематског сузбијања ларви и одраслих форми комараца од стране овлашћених стручних служби.