Очи цијелог свијета уперене су у Украјину и Русију. Сви страхују да ли ће сукоб ескалирати у нуклеарни. Па тако и Српска и земље у региону.
Економске посљедице тамошњег рата се одавно осјећају, па се сви надају да неће бити и оних горих. Чињеница је, кажу познаваоци прилика, да лудило садашње америчке администрације изазива најгори сценарио, али и да се, барем са друге стране, за најтежи корак, нуклеарни удар, не би одлучили тек тако.
"Постоји хотлајн веза између Москве и Вашингтона. То су земље које једном одлуком могу барем пола планете да униште, хтјели не хтјели, вољели се, не вољели. Још увијек је то ритуално парадирање истока и запада, да ли ће да прерасте у отворен сукоб, још увијек не", увјерен је Олег Солдат.
Свијет се нада и смиривању ситуације након званичног доласка на власт Доналда Трампа. Тако нешто очекује и хрватски војни аналитичар Маринко Огорец. Можда баш зато, каже, Бајденова одлука и долази у овом моменту.
"Бајденова одлука усмјерена је не само против Русије, него и против будуће америчке администрације. Могуће је, исто тако, да је то направљено са одређеном опцијом да би се ситуција додатно закомпликовала, да би можда чак дошло до проглашења ванредног стања. У том случају, избори као такви, нису опција. Другим ријечима, остаје администрација која јесте до даљњег. Имали смо прилике то видјети у историји, надамо се да сада до тога неће доћи", каже Огорец.
Ако Трамп и уђе у Бијелу кућу без проблема, рјешавање украјинске кризе које је најавио ће му, након посљедњих дешавања бити доста теже. Неминовно је да су се он и Бајден на недавном састанку дотакли и те теме, али је тај разговор, кажу аналитичари из Србије, био више церемонијални.
"Нисам сигуран да је Бајден открио све карте Трампу и вјерујем да је изненадио и њега. Доналд Трамп Млађи је рекао оно што његов отац мисли, а истакао је да је ово био покушај да се покрене Трећи свјетски рат и осујети могућност да Трамп буде миротворац и брзо ријеши сукоб у Украјини. Ова Бајденова одлука му у томе одмаже", поручује Стеван Недељковић.
У сваком случају, тешко је замислити да би једна нуклеарна сила, попут Русије, уопште могла да изгуби рат, кажу аналитичари. Управо зато и забрињава чињеница да су Западне силе биле спремне да пређу све границе и практично приморају Русију да промијени своју нуклеарну доктрину и најави најјачи могући одговор на директно учешће земаља чланица НАТО-а у сукобу у Украјини.
Цијели свијет се зато сада, с правом, нада да ће лидери и са једне и са друге стране бити доста разумнији од сенилног Џозефа Бајдена и полтрона садашње америчке администрације.