Izlazak Turske iz programa proizvodnje američke letjelice F-35 zbog nabavke ruskih PVO sistema S-400 mogao bi imati veće posljedice nego što se pretpostavljalo. Principijelnost bi mogla veoma skupo koštati Pentagon, piše portal Defense News.
Kako navodi portal, lanac isporuka dijelova za F-35 je prekinut, jer je Turska prestala da proizvodi komponente za trup i stajni trap, iako su predstavnici Pentagona ranije tvrdili da se isporuke nastavljaju. Turske kompanije su imale namjeru da proizvedu više od hiljadu dijelova namijenjenih za američku letjelicu.
U izvještaju američke Vlade ističe se da ako je proizvođač u avgustu 2017. godine sa zakašnjenjem dobijao oko 2.000 dijelova, u julu je ta cifra porasla na 10.000. Takođe je naglo porastao deficit rezervnih dijelova. Na primjer u julu 2018. godine nedostajalo je 875 jedinica, a za godinu je ta cifra porasla na više od 8.000.
U izvještaju američke vlade ističe se da su bili primorani da promkene proizvodnu traku i da drugačije koriste proizvodne kapacitete kako bi kompenzovali deficit rezernih dijelova.
Novi proizvođači dijelova za F-35 treba da prođu sertifikaciju i testiranja, što će oduzeti mnogo vremena.
Defense News navodi i drugi problem – od 2019. godine kompanija "Prat i Vitni" obustavila je isporuku motora F135 za lovce F-35 zbog neuspjelih testiranja.
S-400 unio razdor u odnose Vašingtona i Ankare
Isporuke najnovijih ruskih protivraketnih sistema S-400, koje su prouzrokovale krizu u odnosima SAD i Turske, počele su sredinom jula 2019. godine. Vašington je zahtjevao da Turska odustane od tog ugovora i da umesto S-400 uzme američke sisteme "Patriot", prijeteći da će zaustaviti ili potpuno otkazati prodaju najnovijih lovačkih aviona F-35 Turskoj i da će uvesti sankcije. Međutim, Ankara to nije prihvatila.
Turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan je izjavio da su SAD prilično smekšale stav kada je riječ o S-400. Prema njegovim riječima, Amerika sada samo traži da Turska obeća da neće koristiti te sisteme.