Сиријски исламистички побуњеници ушли су у милионски град Алеп само три дана након изненадне офанзиве. То је први пут да су ушли у други највећи град у земљи откако су га снаге предсједника Башара ал Асада поново заузеле 2016. године.
Побуњеничке снаге извеле су ове седмице изненадни напад, прошавши кроз неколико села изван града и поново запаливши сукоб који је годинама био углавном статичан.
Друштвеним мрежама шире се снимци исламиста који пролазе пустим улицама на западној страни града. Један борац се чује како хвали бога док се возило приближава џамији Зине Ел Абидине у западном Алепу.
Званична сиријска војска рекла је да се суочава с "великим нападом" и тврди да "ојачава све локације дуж разних фронтова", али више становника града каже да су се режимске снаге повукле из неколико четврти у западном дијелу Алепа.
Офанзива, која је започела у сриједу, први је велики сукоб у годинама између сиријске опозиције и режима предсједника Баша ал Асада, који влада ратом разореном земљом од 2000. године.
"Наше су снаге почеле улазити у град Алеп", саопштила је новоформирана побуњеничка коалиција.
Побуњеничка група је раније објавила да је преузела контролу над сиријским владиним Војно-научним истраживачким центром у предграђу града Алепа након "интензивних сукоба с режимским снагама и иранским милицијама".
Нападнут кампус
У нападу који се догодио раније данас артиљеријска граната погодила је студентски дом Универзитета у Алеппу, убивши четири особе, према сиријској државној новинској агенцији САНА, која је за напад окривила опозиционе фракције.
Портпарол побуњеничких група Хасан Абдулгхани одбацио је оптужбе медија сиријске владе као "неутемељене лажи".
Запосленик Универзитета у Алеппу, који је из сигурносних разлога говорио анонимно, потврдио је да је артиљеријска граната погодила други спрат студентског дома у којем су се налазили студенти. Видео који кружи друштвеним мрежама, а геолоцирао га је "ЦНН", приказује младиће како трче из спаваонице у кампусу у Алепу носећи повријеђену особу.
Убијен ирански генерал, Иран криви Америку и Израел
У четвртак је најмање 15 цивила убијено, укључујући шест дјеце и двије жене, а 36 других је повријеђено у ваздушним нападима и гранатирању побуњеничких подручја у Алепу и покрајини Идлиба, према Бијелим шљемовима, добровољној спасилачкој групи.
Ирански државни медији објавили су да је у граду убијен и бригадни генерал Исламске револуционарне гарде (ИРГЦ) Киоумарс Пурхашеми.
У разговору са својим сиријским колегом о ескалацији рата, ирански министар спољних послова Абас Арагчи оптужио је Сједињене Државе и Израел за "поновно активирање" побуњеника и "нагласио континуирану подршку" Ирана сиријској влади и војсци.
Русија увелико помогла Асаду
Борбе које су бјесниле од почетка грађанског рата у Сирији 2011. увелике су прекинуте до 2020, када су Турска и Русија - кључни савезник Сирије - посредовале у примирју како би зауставиле притисак владе да поново заузме Идлиб.
То је довело до дужег затишја у рату, али су се спорадични сукоби, ваздушни напади и гранатирање наставили.
Идлиб је посљедње преостало опозиционо упориште и дом је за више од четири милиона људи, од којих су многи расељени током сукоба и живе у тешким условима.
Руси бјеже
Руски војници и снаге лојалне сиријском предсједнику, којег подржава Русија, настављају се повлачити у сјеверној Сирији док побуњеници напредују у Алепу, другом највећем сиријском граду.
Побуњеници су, јавља "Кијев Пост", заузели велико складиште руског оружја, муниције и војне опреме.
Побуњеници напредују тако брзо да аналитичари не могу пратити промјене, наводи тај лист, који је објавио и снимак повлачења руских снага.