Sirijski islamistički pobunjenici ušli su u milionski grad Alep samo tri dana nakon iznenadne ofanzive. To je prvi put da su ušli u drugi najveći grad u zemlji otkako su ga snage predsjednika Bašara al Asada ponovo zauzele 2016. godine.
Pobunjeničke snage izvele su ove sedmice iznenadni napad, prošavši kroz nekoliko sela izvan grada i ponovo zapalivši sukob koji je godinama bio uglavnom statičan.
Društvenim mrežama šire se snimci islamista koji prolaze pustim ulicama na zapadnoj strani grada. Jedan borac se čuje kako hvali boga dok se vozilo približava džamiji Zine Еl Abidine u zapadnom Alepu.
Zvanična sirijska vojska rekla je da se suočava s "velikim napadom" i tvrdi da "ojačava sve lokacije duž raznih frontova", ali više stanovnika grada kaže da su se režimske snage povukle iz nekoliko četvrti u zapadnom dijelu Alepa.
Ofanziva, koja je započela u srijedu, prvi je veliki sukob u godinama između sirijske opozicije i režima predsjednika Baša al Asada, koji vlada ratom razorenom zemljom od 2000. godine.
"Naše su snage počele ulaziti u grad Alep", saopštila je novoformirana pobunjenička koalicija.
Pobunjenička grupa je ranije objavila da je preuzela kontrolu nad sirijskim vladinim Vojno-naučnim istraživačkim centrom u predgrađu grada Alepa nakon "intenzivnih sukoba s režimskim snagama i iranskim milicijama".
Napadnut kampus
U napadu koji se dogodio ranije danas artiljerijska granata pogodila je studentski dom Univerziteta u Aleppu, ubivši četiri osobe, prema sirijskoj državnoj novinskoj agenciji SANA, koja je za napad okrivila opozicione frakcije.
Portparol pobunjeničkih grupa Hasan Abdulghani odbacio je optužbe medija sirijske vlade kao "neutemeljene laži".
Zaposlenik Univerziteta u Aleppu, koji je iz sigurnosnih razloga govorio anonimno, potvrdio je da je artiljerijska granata pogodila drugi sprat studentskog doma u kojem su se nalazili studenti. Video koji kruži društvenim mrežama, a geolocirao ga je "CNN", prikazuje mladiće kako trče iz spavaonice u kampusu u Alepu noseći povrijeđenu osobu.
Ubijen iranski general, Iran krivi Ameriku i Izrael
U četvrtak je najmanje 15 civila ubijeno, uključujući šest djece i dvije žene, a 36 drugih je povrijeđeno u vazdušnim napadima i granatiranju pobunjeničkih područja u Alepu i pokrajini Idliba, prema Bijelim šljemovima, dobrovoljnoj spasilačkoj grupi.
Iranski državni mediji objavili su da je u gradu ubijen i brigadni general Islamske revolucionarne garde (IRGC) Kioumars Purhašemi.
U razgovoru sa svojim sirijskim kolegom o eskalaciji rata, iranski ministar spoljnih poslova Abas Aragči optužio je Sjedinjene Države i Izrael za "ponovno aktiviranje" pobunjenika i "naglasio kontinuiranu podršku" Irana sirijskoj vladi i vojsci.
Rusija uveliko pomogla Asadu
Borbe koje su bjesnile od početka građanskog rata u Siriji 2011. uvelike su prekinute do 2020, kada su Turska i Rusija - ključni saveznik Sirije - posredovale u primirju kako bi zaustavile pritisak vlade da ponovo zauzme Idlib.
To je dovelo do dužeg zatišja u ratu, ali su se sporadični sukobi, vazdušni napadi i granatiranje nastavili.
Idlib je posljednje preostalo opoziciono uporište i dom je za više od četiri miliona ljudi, od kojih su mnogi raseljeni tokom sukoba i žive u teškim uslovima.
Rusi bježe
Ruski vojnici i snage lojalne sirijskom predsjedniku, kojeg podržava Rusija, nastavljaju se povlačiti u sjevernoj Siriji dok pobunjenici napreduju u Alepu, drugom najvećem sirijskom gradu.
Pobunjenici su, javlja "Kijev Post", zauzeli veliko skladište ruskog oružja, municije i vojne opreme.
Pobunjenici napreduju tako brzo da analitičari ne mogu pratiti promjene, navodi taj list, koji je objavio i snimak povlačenja ruskih snaga.