Њемачка

Родитељи траже краће школске распусте: 'Најтежи период у години'

  • Извор: РТС
  • 27.07.2025. 09:44

За неке породице у Њемачкој је вријеме распуста, поготово љети, „најтежи период у години“. Јер, гдје са дјецом шест недјеља? Наравно, ђаци су против идеје о краћим распустима. Осим тога, ту је и проблем с неким покрајинама.

Њемачки Савез родитеља критиковао је велики број дана школских распуста. 

„Период распуста је за многе породице организациони и финансијски изазов“, рекла је замјеник предсједника, Алине Зомер-Ноак, за Редакцијску мрежу Њемачке.

Обилне кише однијеле два живота, евакуисано више од 3.000 људи

Обилне кише однијеле два живота, евакуисано више од 3.000 људи

Шест недјеља љетног распуста тешко се уклапа са просјечних 30 дана годишњег одмора - „посебно за самохране родитеље или оне без породичне подршке“, каже Зомер-Ноак. Распусти нису само фуснота у календару, већ за многе породице најтежи период године - организационо, емотивно и финансијски.

Ученици против краћих распуста

С друге стране, краћи распусти нису опција за генералног секретара Савеза ученика Њемачке, Квентина Гертнера: „То је погрешно рјешење за врло реалан проблем“, рекао је. 

„Многе породице не могу да приуште да један родитељ смањи радно вријеме или остане код куће само зато што су распусти и неко мора да пази на дјецу“, додају.

Његов приједлог: квалитетна организована брига о дјеци током распуста. 

Гром запалио шталу породице Витомир

Гром запалио шталу породице Витомир

„Школе би могле да сарађују са омладинским центрима, спортским клубовима или другим ваншколским партнерима. Важно је да током распуста постоји нека форма бриге о дјеци која је квалитетна и педагошки вриједна“, каже Гертнер.

Посебна правила за Баварску и Баден-Виртемберг

У позадини је и дебата о дугогодишњем посебном правилу за Баварску и Баден-Виртемберг. Ученици у тим покрајинама посљедњи почињу љетни распуст.

У Баварској настава ове године траје све до 31. јула, у Баден Виртембергу тада почиње распуст. Ђаци у Тирингији и Саксноији су на распусту од 28. јуна и 11. августа су поново у клупама.

Министар образовања Сјеверне Рајне-Вестфалије (NRW), Дороте Фелер, недавно је затражила промјену тог правила. 

Мистерија проналаска тијела дјевојчице на плажи: Нађена у купаћем

Мистерија проналаска тијела дјевојчице на плажи: Нађена у купаћем

„И NRW би вољела да некад има каснији почетак распуста“, рекла је политичарка из ЦДУ-а за медије.

И из других покрајина стижу сличне критике. Тако је, на примјер, шеф посланичке групе ЦДУ-а у Тирингији, Андреас Бил, рекао:

„Наша правила о школским распустима су из прошлог вијека. Треба нам модерно, праведно рјешење које се прилагођава потребама породица, школа и привреде - а не традицији старој деценијама.“ 

У Тирингији су љетни распусти ове године почели већ у јуну и завршавају се у августу.

Премијер Баварске, Маркус Зедер, одбацио је захтјеве за промјеном: „Имамо свој распоред распуста, то је дио ДНК Баварске“, рекао је лидер ЦСУ-а, одбијајући критике.

Важан апел грађанима након стравичног злочина на Словенској плажи

Важан апел грађанима након стравичног злочина на Словенској плажи

Међутим, и Баварски савез родитеља указује на проблем са чувањем дјеце током распуста. Није толико битан тајминг распуста. 

„По мишљењу наших чланова, расправа о термину распуста је сувишна“, рекао је Флориан Ешструт, представник БЕВ-а у Савезу родитеља.

Ко одлучује о школским распустима и на основу којих правила

У основи, свака покрајина у Њемачкој сама одлучује о терминима школских распуста. Међутим, за љетни распуст постоји договор између покрајина који се прави унапријед, на више година. Тренутни договор важи до 2030. године.

Додик: СНСД ради на подизању квалитета живота грађана

Додик: СНСД ради на подизању квалитета живота грађана

Покрајине су подијељене у пет група које се смјењују у терминима љетних распуста, у периоду између 20. јуна и 15. септембра. Тиме се избјегавају гужве на ауто-путевима и превелик притисак на туристички смјештај, а туристички сектор може боље да планира капацитете.

Код планирања распуста током цијеле године узимају се у обзир и педагошки критеријуми: на примјер, да послије Ускрса и Духова има довољно времена за припреме и тестове, да настава траје у континуитету по шест нједеља и да полугодишта буду приближно једнако дуга.

Зашто Баварска и Баден-Виртемберг не учествују у ротацији

Баварска и Баден-Виртемберг чине пету групу, али се не придржавају ротационог система. Њихови љетни распусти су увијек у приближно истом термину. Разлог: у тим покрајинама су Духовски празници (Pfingstferien) касни и трају дуже него у другим дијеловима Њемачке. Каснији почетак љетног распуста спречава да се школска година „згусне“ и омогућава здрав ритам између школе и одмора.

Апокалиптични снимци невремена: Људи се пробијали до заклона, ауто-пут под водом

Апокалиптични снимци невремена: Људи се пробијали до заклона, ауто-пут под водом

Један од историјских разлога био је и тај што је током жетве (почетком септембра) била потребна и помоћ дјеце - али то данас више није релевантно.

Захваљујући каснијем почетку распуста, ове двије јужне покрајине имају и финансијску предност, каже Јирген Шмуде, професор туризма са Универзитета Лудвиг Максимилијан у Минхену. Цијене у раној постсезони (од почетка септембра) су ниже и до 20 одсто, а и није више гужва као у шпицу сезоне.

Папрене казне

Родитељи често покушавају да избјегну гужве и високе цијене путовања тако што дјецу раније изводе из школе или продужавају распуст, али то може имати озбиљне посљедице. Школе пријављују такве изостанке, а локалне власти покрећу поступке. У неким случајевима, као на аеродрому у Мемингену, полиција је открила дјецу која су била лажно пријављена као болесна, а родитељи су кажњени.

ЕУ одобрила инјекцију против ХИВ-а

ЕУ одобрила инјекцију против ХИВ-а

Породице које без одобрења школе путују непосредно прије или послије школских распуста крше закон о обавезном похађању школе, што се у Њемачкој третира као прекршај. У зависности од покрајине, казне могу бити високе - до 1.500 евра по дјетету, и то за сваког родитеља посебно. У Сјеверној Рајни-Вестфалији, на примјер, казне се крећу од 300 до 1.000 евра, док у другим покрајинама могу укључивати и додатне мјере, па чак и затворске казне у тежим случајевима.

Дакле, иако је путовање ван сезоне примамљиво, неовлашћено одсуство из школе може скупо да кошта - и финансијски и правно.

(РТС)

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: