Za neke porodice u Njemačkoj je vrijeme raspusta, pogotovo ljeti, „najteži period u godini“. Jer, gdje sa djecom šest nedjelja? Naravno, đaci su protiv ideje o kraćim raspustima. Osim toga, tu je i problem s nekim pokrajinama.
Njemački Savez roditelja kritikovao je veliki broj dana školskih raspusta.
„Period raspusta je za mnoge porodice organizacioni i finansijski izazov“, rekla je zamjenik predsjednika, Aline Zomer-Noak, za Redakcijsku mrežu Njemačke.
Šest nedjelja ljetnog raspusta teško se uklapa sa prosječnih 30 dana godišnjeg odmora - „posebno za samohrane roditelje ili one bez porodične podrške“, kaže Zomer-Noak. Raspusti nisu samo fusnota u kalendaru, već za mnoge porodice najteži period godine - organizaciono, emotivno i finansijski.
Učenici protiv kraćih raspusta
S druge strane, kraći raspusti nisu opcija za generalnog sekretara Saveza učenika Njemačke, Kventina Gertnera: „To je pogrešno rješenje za vrlo realan problem“, rekao je.
„Mnoge porodice ne mogu da priušte da jedan roditelj smanji radno vrijeme ili ostane kod kuće samo zato što su raspusti i neko mora da pazi na djecu“, dodaju.
Njegov prijedlog: kvalitetna organizovana briga o djeci tokom raspusta.
„Škole bi mogle da sarađuju sa omladinskim centrima, sportskim klubovima ili drugim vanškolskim partnerima. Važno je da tokom raspusta postoji neka forma brige o djeci koja je kvalitetna i pedagoški vrijedna“, kaže Gertner.
Posebna pravila za Bavarsku i Baden-Virtemberg
U pozadini je i debata o dugogodišnjem posebnom pravilu za Bavarsku i Baden-Virtemberg. Učenici u tim pokrajinama posljednji počinju ljetni raspust.
U Bavarskoj nastava ove godine traje sve do 31. jula, u Baden Virtembergu tada počinje raspust. Đaci u Tiringiji i Saksnoiji su na raspustu od 28. juna i 11. avgusta su ponovo u klupama.
Ministar obrazovanja Sjeverne Rajne-Vestfalije (NRW), Dorote Feler, nedavno je zatražila promjenu tog pravila.
„I NRW bi voljela da nekad ima kasniji početak raspusta“, rekla je političarka iz CDU-a za medije.
I iz drugih pokrajina stižu slične kritike. Tako je, na primjer, šef poslaničke grupe CDU-a u Tiringiji, Andreas Bil, rekao:
„Naša pravila o školskim raspustima su iz prošlog vijeka. Treba nam moderno, pravedno rješenje koje se prilagođava potrebama porodica, škola i privrede - a ne tradiciji staroj decenijama.“
U Tiringiji su ljetni raspusti ove godine počeli već u junu i završavaju se u avgustu.
Premijer Bavarske, Markus Zeder, odbacio je zahtjeve za promjenom: „Imamo svoj raspored raspusta, to je dio DNK Bavarske“, rekao je lider CSU-a, odbijajući kritike.
Međutim, i Bavarski savez roditelja ukazuje na problem sa čuvanjem djece tokom raspusta. Nije toliko bitan tajming raspusta.
„Po mišljenju naših članova, rasprava o terminu raspusta je suvišna“, rekao je Florian Еšstrut, predstavnik BЕV-a u Savezu roditelja.
Ko odlučuje o školskim raspustima i na osnovu kojih pravila
U osnovi, svaka pokrajina u Njemačkoj sama odlučuje o terminima školskih raspusta. Međutim, za ljetni raspust postoji dogovor između pokrajina koji se pravi unaprijed, na više godina. Trenutni dogovor važi do 2030. godine.
Pokrajine su podijeljene u pet grupa koje se smjenjuju u terminima ljetnih raspusta, u periodu između 20. juna i 15. septembra. Time se izbjegavaju gužve na auto-putevima i prevelik pritisak na turistički smještaj, a turistički sektor može bolje da planira kapacitete.
Kod planiranja raspusta tokom cijele godine uzimaju se u obzir i pedagoški kriterijumi: na primjer, da poslije Uskrsa i Duhova ima dovoljno vremena za pripreme i testove, da nastava traje u kontinuitetu po šest njedelja i da polugodišta budu približno jednako duga.
Zašto Bavarska i Baden-Virtemberg ne učestvuju u rotaciji
Bavarska i Baden-Virtemberg čine petu grupu, ali se ne pridržavaju rotacionog sistema. Njihovi ljetni raspusti su uvijek u približno istom terminu. Razlog: u tim pokrajinama su Duhovski praznici (Pfingstferien) kasni i traju duže nego u drugim dijelovima Njemačke. Kasniji početak ljetnog raspusta sprečava da se školska godina „zgusne“ i omogućava zdrav ritam između škole i odmora.
Jedan od istorijskih razloga bio je i taj što je tokom žetve (početkom septembra) bila potrebna i pomoć djece - ali to danas više nije relevantno.
Zahvaljujući kasnijem početku raspusta, ove dvije južne pokrajine imaju i finansijsku prednost, kaže Jirgen Šmude, profesor turizma sa Univerziteta Ludvig Maksimilijan u Minhenu. Cijene u ranoj postsezoni (od početka septembra) su niže i do 20 odsto, a i nije više gužva kao u špicu sezone.
Paprene kazne
Roditelji često pokušavaju da izbjegnu gužve i visoke cijene putovanja tako što djecu ranije izvode iz škole ili produžavaju raspust, ali to može imati ozbiljne posljedice. Škole prijavljuju takve izostanke, a lokalne vlasti pokreću postupke. U nekim slučajevima, kao na aerodromu u Memingenu, policija je otkrila djecu koja su bila lažno prijavljena kao bolesna, a roditelji su kažnjeni.
Porodice koje bez odobrenja škole putuju neposredno prije ili poslije školskih raspusta krše zakon o obaveznom pohađanju škole, što se u Njemačkoj tretira kao prekršaj. U zavisnosti od pokrajine, kazne mogu biti visoke - do 1.500 evra po djetetu, i to za svakog roditelja posebno. U Sjevernoj Rajni-Vestfaliji, na primjer, kazne se kreću od 300 do 1.000 evra, dok u drugim pokrajinama mogu uključivati i dodatne mjere, pa čak i zatvorske kazne u težim slučajevima.
Dakle, iako je putovanje van sezone primamljivo, neovlašćeno odsustvo iz škole može skupo da košta - i finansijski i pravno.
(RTS)