Њемачка и холандска полиција, уз подршку Европола, открили су криминалу групу специјализовану за пљачке банкомата, које су експлозивом ”дизали у ваздух”!
Истрагом је обухваћено 18 држављана Холандије, од који су шесторица ухапшени овај мјесец. Сумња се да су одговорни за серију пљачки банкомата у Њемачкој у којој су причинили штету од најмање 1,5 милиона евра, те опљачкали око 1,2 милиона евра, од чега је заплијењено 290.000 евра.
”Укупно је заплијењено 360.000 евра у кешу и преко 600.000 евра у криптовалутама, заједно са опремом и возилима коришћеним за пљачке”, саопштио је Европол.
Додају да се ова група доводи у везу и са нападима на банкомате у Њемачкој, Швајцарској и Француској.
”Група има до 20 чланова и била је базирана на ширем подручју Утрехта, а неки појединци су имали сједиште у Амстердаму. Као високо специјализована криминална група, вјерује се да су циљали банкомате широм неколико савезних држава у Њемачкој. Истрага указује да су све детаљно припремали, користећи се мјерама контра-надзора и сарадње са другим криминалним групама”, саопштио је Европол.
Осим једног хапшења у Шпанији све акције полиције одвијале су се у Холандији, гдје су извршене на десетине претреса у којима је, поред поменутог износа новца и крипто новчаника, откривена велика количина опреме коришћење за нападе на банкомате.
”То укључује експлозив, канистере са бензином, регистарске таблице, СИМ картице, машине за бројање готовине и возила, укључујући четири повезана са неколико пљачки”, наводи Европол.
Појашњавају да су починиоци у пљачкама пратили план рада. Прво су извиђали погодна мјеста за напад у неколико земаља, како он лајн, тако и на лицу мјеста. Пожељне мете су им били лако доступни банкомати, са скромном заштитом и погодним опцијама за бјекство. Након одређивања локација, пљачкаши су ноћи долазили до банкама које би минирали експлозивом, који би активирали са кратке удаљености, те би уништавали не само банкомате већ и околно подручје.
”Будући да се напади често изводе у стамбеним зонама, могу проузроковати озбиљну штету зградама и њиховим станарима. Након што зграбе доступан новац, криминалци користе возила велике снаге за своја брза бјекства. Овај криминални феномен истиче се по својој бескрупулозности и екстремним ризицима које преузимају починиоци, како на мјесту злочина, тако и током бјкства”, истиче Европол, наглашавајући да се овај криминални феномен проширио и кретао кроз неколико земаља Европске уније.