У Авганистану је данас почела нова школска година, а средње школе су трећу годину заредом остале затворене за дјевојчице.
Талибанске власти су у марту 2022. године забраниле девојчицама да похађају средњу школу, након што се овај покрет вратио на власт 2021. године и наметнуо строгу визију ислама уз ограничења која УН називају "родним апартхејдом".
Јутрос су униформисани дјечаци носили црно-бијеле талибанске заставе док су поред улаза у школу "Амани" у Кабулу стајали званичници да би свечано обиљежили почетак школске године, пренио је АП.
Кабула Зухал Ширзад /18/ морала је да остане код куће када је зазвонило школско звоно.
"Сваке године када би мој брат кренуо у школу, осјећала сам се веома разочарано. Била сам срећна због њега и тужна због себе", рекла је она.
Она је додала да се њен брат ове зиме спремао за пријеми испит, док је она била очајна јер би се припремала и она да јој је дозвољено да иде у школу.
Авганистан је једина земља у којој је образовање дјевојчица забрањено послије основне школе.
"Ниједна дјевојка попут мене не може да настави образовање и студије у нашој земљи, а мучно је што дјечаци то могу", рекла је Асма Алкозаи /18/ из западног града Херата.
Она је рекла да друштво не може да напредује када у њему постоје баријере у образовању.
Онлајн часови су се појавили као одгоvор на ограничења, али недостатак компјутера и интернета, као у изолованост коју доноси учење преко екрана, чини ово лошом замјеном за учење у школи, кажу ученици и наставници.
Министарство просвјете најавило је јуче почетак нове школске године, а у позиву медијима изричито је забрањено новинаркама да прате церемонију у школи "Амани".