Данас су милиони људи широм Шпаније и Португала остали без струје због ријетког атмосферског феномена познатог као индукована атмосферска вибрација. Према португалском оператеру електроенергетске мреже РЕН, екстремне температурне промјене у унутрашњости Шпаније изазвале су ријетке осцилације на високонапонским далеководима од 400 кВ, што је довело до поремећаја синхронизације у европској електроенергетској мрежи.
Шта је индукована атмосферска вибрација?
Индуковане атмосферске вибрације настају када ветар или нагле промјене температуре изазову осцилације у високонапонским водовима. Ако се фреквенција ових осцилација поклапа са природном фреквенцијом проводника, може доћи до резонанције, што резултира појачаним вибрацијама. Ове вибрације могу проузроковати механичка оштећења или поремећаје у преносу електричне енергије.
Ризици које велике варијације атмосферских температура представљају за електроенергетске системе добро су познати у индустрији, иако се проблеми ових размјера ријетко јављају.
„Због промјена температуре, параметри проводника се незнатно мијењају“, рекао је Тако Енгелаар, директор компаније Неара, која пружа софтверске услуге енергетским компанијама, додајући: „Ово ствара неравнотежу у фреквенцији.“
Георг Захман, виши сарадник у бриселском аналитичком центру „Бројгел“, рекао је да је систем претрпио „каскадна искључења електрана“, укључујући и једно у Француској, када је фреквенција мреже пала испод европског стандарда од 50 херца.
Посљедице по електроенергетску мрежу
Осцилације су изазвале поремећаје у синхронизацији између електроенергетских система, што је довело до каскадних кварова у међусобно повезаној европској мрежи.
Дошло је до нестанка струје у Шпанији и Португалу, а погођени су и дијелови јужне Француске. Јавни превоз и семафори су обустављени у Мадриду, док су станице метроа затворене у Лисабону.
„Није хакерски напад“
Шпанске власти су искључиле могућност сајбер напада, а владе обе земље су одржале кризне састанке. Стабилизација мреже може потрајати и до неколико дана.
Један од најпознатијих примјера деструктивне резонанције изазване атмосферским утицајима догодио се 1940. године у држави Вашингтон, када се мост Такома Нароуз срушио под ударима ветра.
Релативно слаб ветар изазвао је осцилације које су се поклапале са природном фреквенцијом моста, што је довело до прогресивног појачавања вибрација и коначног урушавања конструкције. Инцидент је касније послужио као класичан примјер важности узимања у обзир аеродинамичких ефеката приликом пројектовања великих инфраструктурних објеката.
(Курир)