Кит Келог, специјални изасланик предсједника САД Доналда Трампа, сугерисао је у интервјуу британском листу "Тајмс" да би Украјина након завршетка сукоба могла да буде подијељена на зоне контроле као што је учињено у Берлину након Другог свјетског рата, али без америчких копнених снага.
"Готово да бисте могли да учините да изгледа као оно што се десило са Берлином послије Другог свјетског рата, када сте имали руску, француску и британску зону, као и зону САД", рекао је Келог.
Келог је предложио подјелу Украјине на неколико контролних зона, гдје би била смјештена војска неколико земаља.
Према Келоговој замисли, британске и француске трупе могле би да буду распоређене у западну Украјину као "снаге за увјеравање". Између њих и руских снага могле би постојати "украјинске снаге и демилитаризована зона".
Он је напоменуо да присуство англофранцуских снага западно од ријеке Дњепар за Москву "уопште не би представљало провокацију".
Келог је нагласио да Сједињене Државе неће распоређивати никакве копнене снаге у Украјини и да би дуж постојећих "линија контроле на истоку" могла да се успостави демилитаризована зона од 15 километара.
"Погледате мапу и успоставите, у недостатку бољег израза, демилитаризовану зону. Вратите обје стране назад по 15 километара, то је око 18 миља. Тако имате демилитаризовану зону коју можете да надгледате и имате ову зону забране ватре. То можете да надгледате прилично лако. Сада, да ли ће бити кршења? Вјероватно, јер тога увијек има. Али ваша способност надгледања је лака", рекао је он.
Келог је признао да Русија "можда неће прихватити" приједлог контролних зона.
Раније је Алексеј Полишчук, директор Другог одјељења Заједнице независних држава /ЗНД/ у Министарству спољних послова Русије, рекао за РИА Новости да су разговори Лондона и Париза о слању снага одвраћања у Украјину припреме за страну интервенцију.
Према Полишчуку, познато је да Кијев одбија мировни процес и чак саботира мораторијум на ударе против енергетских објеката.
Портпарол руског Министарства спољних послова Марија Захарова раније је изјавила да ће се свако страно војно присуство у Украјини посматрати као пријетња Русији и да носи ризик од директног војног сукоба.