Kit Kelog, specijalni izaslanik predsjednika SAD Donalda Trampa, sugerisao je u intervjuu britanskom listu "Tajms" da bi Ukrajina nakon završetka sukoba mogla da bude podijeljena na zone kontrole kao što je učinjeno u Berlinu nakon Drugog svjetskog rata, ali bez američkih kopnenih snaga.
"Gotovo da biste mogli da učinite da izgleda kao ono što se desilo sa Berlinom poslije Drugog svjetskog rata, kada ste imali rusku, francusku i britansku zonu, kao i zonu SAD", rekao je Kelog.
Kelog je predložio podjelu Ukrajine na nekoliko kontrolnih zona, gdje bi bila smještena vojska nekoliko zemalja.
Prema Kelogovoj zamisli, britanske i francuske trupe mogle bi da budu raspoređene u zapadnu Ukrajinu kao "snage za uvjeravanje". Između njih i ruskih snaga mogle bi postojati "ukrajinske snage i demilitarizovana zona".
On je napomenuo da prisustvo anglofrancuskih snaga zapadno od rijeke Dnjepar za Moskvu "uopšte ne bi predstavljalo provokaciju".
Kelog je naglasio da Sjedinjene Države neće raspoređivati nikakve kopnene snage u Ukrajini i da bi duž postojećih "linija kontrole na istoku" mogla da se uspostavi demilitarizovana zona od 15 kilometara.
"Pogledate mapu i uspostavite, u nedostatku boljeg izraza, demilitarizovanu zonu. Vratite obje strane nazad po 15 kilometara, to je oko 18 milja. Tako imate demilitarizovanu zonu koju možete da nadgledate i imate ovu zonu zabrane vatre. To možete da nadgledate prilično lako. Sada, da li će biti kršenja? Vjerovatno, jer toga uvijek ima. Ali vaša sposobnost nadgledanja je laka", rekao je on.
Kelog je priznao da Rusija "možda neće prihvatiti" prijedlog kontrolnih zona.
Ranije je Aleksej Poliščuk, direktor Drugog odjeljenja Zajednice nezavisnih država /ZND/ u Ministarstvu spoljnih poslova Rusije, rekao za RIA Novosti da su razgovori Londona i Pariza o slanju snaga odvraćanja u Ukrajinu pripreme za stranu intervenciju.
Prema Poliščuku, poznato je da Kijev odbija mirovni proces i čak sabotira moratorijum na udare protiv energetskih objekata.
Portparol ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova ranije je izjavila da će se svako strano vojno prisustvo u Ukrajini posmatrati kao prijetnja Rusiji i da nosi rizik od direktnog vojnog sukoba.