Француска

Обустављен рад нуклеарне електране због топлотног таласа

  • Извор: Индекс
  • 01.07.2025. 16:56

Француски енергетски гигант ЕДФ пожурио је да затвори реактор у нуклеарној електрани на ријеци Гарони због изузетно високих температура, поништивши одлуку којом је најављено само смањење производње.

Прије недјељу дана, ЕДФ је објавио да ће 2. јула смањити производњу у нуклеарној електрани Голфеш на ријеци Гарона.

Раније ове седмице, извијестили су да су већ у недјељу увече потпуно обуставили производњу у Голфешу „како би спријечили прегријавање ријеке Гароне, из које електрана црпи воду за хлађење“.

Прогнозе су предвиђале пораст температуре воде у Гарони на 28 степени Целзијуса. Нуклеарне електране обично враћају воду из система за хлађење у околину, унутар прописаног температурног плафона.

Није познато колико дуго ће производња бити обустављена.

ЕДФ јуче није рекао колико дуго ће производња у Голфешу бити обустављена. Очекује се да ће топлотни талас у Француској трајати до средине седмице, са температурама које ће достићи 40 степени.

Компанија је у недјељу смањила производњу електричне енергије у нуклеарној електрани у Блеју како би спријечила прегријавање естуара Жиронде. Власти разматрају да ураде исто за нуклеарну електрану Бижеј на југу, која црпи воду за хлађење из Роне.

Прије десет дана, ЕДФ је упозорио да ће најављени топлотни талас подићи температуру воде ријеке Роне и утицати на производњу електричне енергије у нуклеарним електранама, посебно у Бижеју, чији је капацитет 3,6 GW.

„Утицај ограничења и обуставе рада биће занемарљив“

Руководство је јуче нагласило да ће утицај ограничења или обуставе рада нуклеарних електрана током топлотних таласа на производњу током цијеле године бити „занемарљив“.

Такве мјере су смањиле годишњу производњу у просјеку за 0,3 процента од 2000. године, кажу они.

Топлотни талас је додатно погоршао сталне проблеме са корозијом у цијевима система за хлађење нуклеарних електрана, а стручњаци спекулишу да је могући узрок виши ниво кисеоника у цијевима због флуктуација у производњи, које су праћене флуктуацијама у снабдијевању електричном енергијом из обновљивих извора и вршном потражњом.

Нуклеарна енергија чини око 70 процената укупне годишње потрошње енергије у Француској, а ЕДФ их обично одржава током љета.

Пратите нас и путем Вибера