Francuski energetski gigant ЕDF požurio je da zatvori reaktor u nuklearnoj elektrani na rijeci Garoni zbog izuzetno visokih temperatura, poništivši odluku kojom je najavljeno samo smanjenje proizvodnje.
Prije nedjelju dana, ЕDF je objavio da će 2. jula smanjiti proizvodnju u nuklearnoj elektrani Golfeš na rijeci Garona.
Ranije ove sedmice, izvijestili su da su već u nedjelju uveče potpuno obustavili proizvodnju u Golfešu „kako bi spriječili pregrijavanje rijeke Garone, iz koje elektrana crpi vodu za hlađenje“.
Prognoze su predviđale porast temperature vode u Garoni na 28 stepeni Celzijusa. Nuklearne elektrane obično vraćaju vodu iz sistema za hlađenje u okolinu, unutar propisanog temperaturnog plafona.
Nije poznato koliko dugo će proizvodnja biti obustavljena.
ЕDF juče nije rekao koliko dugo će proizvodnja u Golfešu biti obustavljena. Očekuje se da će toplotni talas u Francuskoj trajati do sredine sedmice, sa temperaturama koje će dostići 40 stepeni.
Kompanija je u nedjelju smanjila proizvodnju električne energije u nuklearnoj elektrani u Bleju kako bi spriječila pregrijavanje estuara Žironde. Vlasti razmatraju da urade isto za nuklearnu elektranu Bižej na jugu, koja crpi vodu za hlađenje iz Rone.
Prije deset dana, ЕDF je upozorio da će najavljeni toplotni talas podići temperaturu vode rijeke Rone i uticati na proizvodnju električne energije u nuklearnim elektranama, posebno u Bižeju, čiji je kapacitet 3,6 GW.
„Uticaj ograničenja i obustave rada biće zanemarljiv“
Rukovodstvo je juče naglasilo da će uticaj ograničenja ili obustave rada nuklearnih elektrana tokom toplotnih talasa na proizvodnju tokom cijele godine biti „zanemarljiv“.
Takve mjere su smanjile godišnju proizvodnju u prosjeku za 0,3 procenta od 2000. godine, kažu oni.
Toplotni talas je dodatno pogoršao stalne probleme sa korozijom u cijevima sistema za hlađenje nuklearnih elektrana, a stručnjaci spekulišu da je mogući uzrok viši nivo kiseonika u cijevima zbog fluktuacija u proizvodnji, koje su praćene fluktuacijama u snabdijevanju električnom energijom iz obnovljivih izvora i vršnom potražnjom.
Nuklearna energija čini oko 70 procenata ukupne godišnje potrošnje energije u Francuskoj, a ЕDF ih obično održava tokom ljeta.