Kijev

Novi 'ubica' na frontu u Ukrajini

  • 03.02.2025. 20:15

Novi dron bombarder korišten je u ukrajinskom napadu na rusku naftnu infrastrukturu.

U noći sa srijede na četvrtak, bespilotne letjelice kojima upravlja 14. puk specijalnih bespilotnih letjelica Ukrajine pogodile su naftnu stanicu na naftovodu Družba, piše "Forbs".

Naftovod Družba je jedan od najvećih na svijetu i ključna je infrastruktura za najprofitabilniju rusku industriju.

Požar koji je izbio poslije udara osvijetlio je noćno nebo i bio toliko snažan da su ga registrovali sateliti NASA za detekciju požara. 

"Sudeći po požaru, udar je bio izuzetno precizan", primijetio je estonski analitičar kompanije "VarTranslated".

Ukrajinske snage već dvije godine gađaju rusku naftnu infrastrukturu, ali su napadi do sada uglavnom uključivali bespilotne letjelice napunjene eksplozivom koji su se jednostavno obrušili na mete.

Međutim, prema popularnom ukrajinskom Telegram kanalu Nikolaev Vanek, ovaj napad je bio drugačiji – bespilotne letjelice su "bombardovale oblast Brjanska" umjesto da se direktno obruše na mete.

Ukrajina već koristi modifikovane sportske avione koji se mogu daljinski upravljati i nose bombe od oko 100 kilograma ispod trupa.

Do sada su ove bespilotne letjelice jednostavno padale na mete, ali sada se čini da su u stanju da bace bombe prije udara.

Ovaj metod ima smisla za napade na daljinu. Na primjer, sportski avion Aeroprakt A-22, natovaren eksplozivom, teško je mogao da preleti više od 650 kilometara u povratnoj misiji.

Ali Ukrajina je već gađala rusku naftnu infrastrukturu na udaljenosti od 1.300 kilometara ili više. Kada se A-22 koristi u jednokratnim misijama, njegov domet se udvostručuje – umjesto da se okrene, sprovodi napad i pada na metu. U tom slučaju nema potrebe za bacanjem bombe.

Mogućnost ponovljene upotrebe

Napad na naftovod Družba dogodio se na samo 40 kilometara od ukrajinske granice, što znači da je trajnost dronova bila manje važna.

Ova relativno kratka udaljenost omogućila je dronovima da bacaju bombe i potencijalno se vrate u bazu. To ne mora da znači da su se vratili.

Daljinsko slijetanje je jedan od najizazovnijih aspekata rada vojnih dronova. Umjesto da rizikuju neuspjelo noćno slijetanje, operateri su možda odlučili da izvedu robotski dvostruki udar – prvo bacanje bombi, a zatim, pri drugom prolazu, usmjeravanje dronova da pogode isti cilj.

Ako su ukrajinski dronovi sada sposobni da bacaju bombe, to bi takođe moglo značiti da mogu da izvrše povratne misije - pod uslovom da operateri usavrše svoju tehniku bezbjednog slijetanja. To bi ih učinilo oružjem za višekratnu upotrebu, sposobnim za višestruke napade na rafinerije i pumpne stanice prije nego što se izgube.

Pratite nas i putem Vibera