Њемачке компаније се убрзано селе у иностранство, упозорио је шеф удружења ВДА.
Такође је поручио да индустрија у највећој европској економији полако нестаје због високих трошкова енергије који угрожавају њену конкурентност, преноси хрпортфолио.
"Стварање вриједности, пословање и радна мјеста у великом дијелу енергетски интензивне индустрије у конкретној су опасности на локацијама у Њемачкој", поручио је у понедељак предсједник Савеза немачких индустријалаца (БДИ) Зигфрид Русвурм.
Индустријска производња нестаје или се сели у иностранство, нагласио је Русвурм. "Свјетла се буквално гасе на све више локација у Њемачкој", додао је.
Индустрија жели да постигне климатске циљеве, али пријети јој пропаст "јер је све мање конкурентна, а нема поуздану основу за планирање", објашњава челник ВДА.
Предузетници, рекао је, "могу успјешно да послују и улажу само ако су оквирни услови предвидиви, а (њихова) трошковна позиција конкурентна. У посљедње вријеме све мање могу да се ослоне на та два услова", додао је.
Индустрији требају поуздане процјене укупних трошкова зелене транзиције, прецизира, издвојивши "озбиљну процјену трошкова струје од 2030.".
Њемачка мора да задржи хемијску и индустрију челика и остале гране базе индустрије да би трајно задржала знање и раднике и била спремна за нове фазе стварања вриједности, истиче Русвурм.
"(То) нема везе с неекономичним, грчевитим покушајима да се задржи застарјела индустрија", тврди.
"Губитак индустријске компетентности био би кобан за Њемачку и њену позицију индустријске, извозно оријентиране земље иновација, а не би представљао добитак ни за заштиту климе на Земљи", додаје Русвурм.