Све чланице НАТО-а потврдиле су своју "чврсту посвећеност" колективној одбрани, наводи се у заједничком саопштењу објављеном на крају кратког самита у Хагу.
Међутим, у документу није било осуде сукоба у Украјини - што је раније била редовна ставка у сличним изјавама док је Џо Бајден био предсједник САД.
Русија је у саопштењу ипак означена као "дугорочна пријетња", пише Скај њуз.
Такође, у тексту се не помиње чланство Украјине у НАТО - иако је раније тај пут описан као "неповратан".
Савезници су се сагласили и да значајно повећају издвајања за колективну одбрану.
Подршка члану 5 оснивачког споразума НАТО-а стигла је након што је амерички предсједник - најутицајнији лидер присутан на самиту - наговијестио да би његово тумачење тог члана могло да се разликује од схватања осталих чланица.
Трампове ријечи су могле да поткопају кредибилитет обећања које већ више од 75 година чини темељ безбједности Алијансе. Ипак, заједничко саопштење које су подржале све 32 чланице НАТО-а јасно дефинише шта члан 5 подразумијева:
"Поново потврђујемо нашу чврсту посвећеност колективној одбрани, како је прописано чланом 5 Вашингтонског споразума - напад на једну чланицу сматра се нападом на све. Остајемо уједињени и одлучни да заштитимо милијарду наших грађана, бранимо Алијансу и сачувамо слободу и демократију", наводи се.
Лидери европских чланица, Канаде и британски премијер Кир Стармер, свјесни су Трамповог скептицизма према НАТО-у.
Он је раније оптуживао савезнике да користе војну моћ САД за сопствену заштиту, док сами издвајају знатно мање за одбрану, и тражи да остале чланице преузму већи терет. Како би га задржао уз себе, генерални секретар НАТО-а Марк Руте залагао се да све чланице подрже нови циљ - улагање 5 одсто БДП-а у одбрану, што је управо била Трампова идеја.
Према договору, земље НАТО-а треба да достигну тај ниво издвајања до 2035. године, иако је Шпанија већ упозорила да ће прихватити циљ, али без конкретног плана како да га оствари.
У саопштењу се наводи:
"Уједињени пред озбиљним безбједносним пријетњама и изазовима - посебно дугорочном пријетњом коју Русија представља по евроатлантску безбједност, као и упорном пријетњом од тероризма - савезници се обавезују да ће до 2035. годишње улагати 5% БДП-а у основне потребе одбране и с њима повезане области."
Завршно саопштење било је знатно краће него иначе - имало је само пет пасуса.
У јединој реченици у којој се директно помиње сукоб у Украјини, наводи се:
"Савезници потврђују своју трајну и суверену обавезу да подрже Украјину, чија безбједност доприноси и нашој. У том циљу, директни доприноси одбрани Украјине и њеној војној индустрији биће урачунати у национална издвајања за одбрану."