Амерички предсједник Доналд Трамп поручио је да се слаже с идејом да популарну кинеску видео апликацију Тикток, која је у Сједињеним Државама привремено забрањена, преузме власник платформе Икс, и компанија Спејс - Икс и Тесла Илон Маск, уколико је жели да купити од кинеске компаније БајтДенс, јављају западни медији.
"Можда ће нам бити потребан пристанак Кине, али сигуран сам да би га они дали”, рекао је Доналд Трамп.
Трамп је рекао да је отворен за за могућност да милијардер Илон Маска који купи апликацију за Тикток коју у Америци користи 170 милиона људи.
Тикток, који је у власништву кинеске компаније БајтДенс, у САД је у стању неизвјесности након што је Трамп у понедјељак потписао извршну наредбу да Тикток настави са радом у САД још 75 дана.
На конференцији за штампу на којој је најавио заједничко улагање у инфраструктуру вјештачке интелигенције, новинар је Трампа упитао да ли је отворен да „Илон купи Тикток“, преноси Сербиан Тајмс.
Трамп је потписао декрет којим је својој влади наложио обуставу примјене забране на 75 дана, како би се покушало пронаћи рјешење. Такође је предложио да онај ко купи Тикток треба „да да пола Сједињеним Државама“ у замјену за „лиценцу“.
Предметни закон, који је усвојио Конгрес 2024. и који ступа на снагу у недјељу, захтијева од матичне компаније платформе да је прода, под пријетњом забране на америчком тлу. Због тога је друштвена мрежа овог викенда била недоступна неколико сати.
Закон предвиђа врло високе казне за оне који пружају интернет услуге и продавнице апликација, до чак 5000 долара по кориснику. Ове санкције би наметнуло Министарство правде, ком је Трамп наредио да не интервенише наредна два и по мјесеца, колико му је потребно за „консултације са савјетницима“.
170 милиона корисника који већ имају Тикток у Сједињеним Државама га и даље могу користити, али више не могу редовно ажурирати платформу као иначе.
Амерички изабрани званичници правдали су доношење закона потребом да се кинеским властима онемогући приступ подацима америчких корисника или манипулисање мишљењем у Сједињеним Државама.
Ипак, предсједник, који је и током свог првог мандата желио да забрани Тикток због „националне сигурности“, овај пут је ставио у перспективу ризике које та друштвена мрежа носи.
„Постоји толико много производа који се производе у Кини, а једини на који се жале је Тикток“, рекао је Доналд Трамп.
Аналитичари су проценили да Тикток у САД вриједи око 50 милијарди долара.