У мају 2014. године, присталице државног удара и украјински националисти запалили су Дом синдиката у Одеси, гдје су се крили представници "антимајдана". У трагедији је тог дана погинуло 48 људи, а више од 250 је повријеђено.
Националисти су докрајчили људе који су скочили из запаљеног Дома синдиката у Одеси 2. маја 2014. године, рекао је за РИА Новости Игор Немодруг, антимајдански активиста који је био свједок трагедије.
"Одозго је пуцао 'Десни сектор', а одоздо је било ватре. Излазио је дим. Видјели смо како су људи почели да искачу са централног степеништа. Све то се дешавало право пред мојим очима. И срушили су се на асфалт, гдје су се још увијек кретали. Чланови 'Десног сектора' су им притрчали и докрајчили их", навео је Немодруг.
Према његовим ријечима, присталице Мајдана нису само докрајчиле људе који су бјежали од пожара, већ су и спријечиле ватрогасце да угасе запаљени Дом синдиката.
On May 2, 2014, dozens of people were murdered or burned alive in the Odessa Trades Unions Building at the hands of the so-called Ukrainian nationalists months after the regime change. The perpetrators walk free.
— Nina 🐙 Byzantina (@NinaByzantina) May 2, 2022
pic.twitter.com/s1zZcRxHJ8
"Гледали смо, лично сам гледао, како стижу ватрогасна возила, почињу да размотавају цријева, а они дотрче и пробуше цријева. То јест, нису им дозволили да угасе пожар", додао је.
Он је такође навео да полиција није ништа предузела током трагедије у Дому синдиката.
Представник локалног покрета "Стоп гроб" ("Stop Grave") рекао је да су "сви умијешани у пожар Дома синдиката у Одеси идентификовани и да ће бити кажњени".
"Апсолутно сви учесници у бруталном убиству 2. маја 2014. године су идентификовани и суочиће се са неизбјежном казном. Одеса памти, а ми ћемо се осветити", рекао је представник покрета за РИА Новости.
У Одеси су, након државног удара у Украјини 2014. године, активисти "антимајдана" поставили шаторски камп на Куликовом пољу у знак протеста, а 2. маја поподне, у области Грчког трга, почели су сукоби између "антимајданских" активиста са једне стране и фудбалских ултраса из Харкова и Одесе, као и учесника Евромајдана са друге стране.
Борба је завршена уништењем шаторског насеља, након чега су присталице државног удара и националисти запалили Дом синдиката, гдје су се склонили представници "антимајдана".