U maju 2014. godine, pristalice državnog udara i ukrajinski nacionalisti zapalili su Dom sindikata u Odesi, gdje su se krili predstavnici "antimajdana". U tragediji je tog dana poginulo 48 ljudi, a više od 250 je povrijeđeno.
Nacionalisti su dokrajčili ljude koji su skočili iz zapaljenog Doma sindikata u Odesi 2. maja 2014. godine, rekao je za RIA Novosti Igor Nemodrug, antimajdanski aktivista koji je bio svjedok tragedije.
"Odozgo je pucao 'Desni sektor', a odozdo je bilo vatre. Izlazio je dim. Vidjeli smo kako su ljudi počeli da iskaču sa centralnog stepeništa. Sve to se dešavalo pravo pred mojim očima. I srušili su se na asfalt, gdje su se još uvijek kretali. Članovi 'Desnog sektora' su im pritrčali i dokrajčili ih", naveo je Nemodrug.
Prema njegovim riječima, pristalice Majdana nisu samo dokrajčile ljude koji su bježali od požara, već su i spriječile vatrogasce da ugase zapaljeni Dom sindikata.
On May 2, 2014, dozens of people were murdered or burned alive in the Odessa Trades Unions Building at the hands of the so-called Ukrainian nationalists months after the regime change. The perpetrators walk free.
— Nina 🐙 Byzantina (@NinaByzantina) May 2, 2022
pic.twitter.com/s1zZcRxHJ8
"Gledali smo, lično sam gledao, kako stižu vatrogasna vozila, počinju da razmotavaju crijeva, a oni dotrče i probuše crijeva. To jest, nisu im dozvolili da ugase požar", dodao je.
On je takođe naveo da policija nije ništa preduzela tokom tragedije u Domu sindikata.
Predstavnik lokalnog pokreta "Stop grob" ("Stop Grave") rekao je da su "svi umiješani u požar Doma sindikata u Odesi identifikovani i da će biti kažnjeni".
"Apsolutno svi učesnici u brutalnom ubistvu 2. maja 2014. godine su identifikovani i suočiće se sa neizbježnom kaznom. Odesa pamti, a mi ćemo se osvetiti", rekao je predstavnik pokreta za RIA Novosti.
U Odesi su, nakon državnog udara u Ukrajini 2014. godine, aktivisti "antimajdana" postavili šatorski kamp na Kulikovom polju u znak protesta, a 2. maja popodne, u oblasti Grčkog trga, počeli su sukobi između "antimajdanskih" aktivista sa jedne strane i fudbalskih ultrasa iz Harkova i Odese, kao i učesnika Еvromajdana sa druge strane.
Borba je završena uništenjem šatorskog naselja, nakon čega su pristalice državnog udara i nacionalisti zapalili Dom sindikata, gdje su se sklonili predstavnici "antimajdana".