Џенет Севиџ је оперисала желудац у Турској прошле године у намјери да додато смрша, јер није могла да набави Оземпик, али пукла јој је стомачна аорта и убрзо је умрла, а њен случај је завршио на суду.
Џенет је платила 2.750 фунти (око 3.300 евра) за пакет који је подразумијевао авионске карте до Анталије и медицинску процедуру преко компаније за здравствени туризам, у намјери да скине још 20 килограма, јер није могла да купи Озмепик.
У том тренутку индекс тјелесне масе (БМИ) ове педесетчетврогодишње инструкторке вожње био је 30,7. Према Британској националној здравственој служби (НХС) , БМИ здраве жене треба да буде између 18,5 и 24,9, што значи да је Џенет била у категорији граничне гојазности.
Како је навео мртвозорник Сјеверног Велса, Севиџова је добила рецепт за Оземпик, али послије једне туре хтјела је још, а како није могла да га купи приватно, одлучила је да иде на операцију.
Путовање у Труску је резеврисала у јулу прошле године, само 24 сата након само једног разговора с компанијом која се бави здравственим туризмом и већ идућег мјесеца је била у приватној болници "Озел Рич" у Анталији.
Нажалост, када је хирург почео операцију, стомачна аорта је пукла и љекари нису могли да зауставе јако унутрашне крварење.
"Чини се да је током процедуре дошло до велике трауме артерије која је, према ријечима хирурга, поправљена, али Џенет је доживјела срчани застој", рекла је паталог Кејт Робертон, а пренио је Дејли мејл.
Севиџова је умрла у раним сатима 6. августа прошле године на Одкељењу интензивне његе, а њено тијело је званично идентификовао супруг Ендру.
Патолог Мухамед Аслам, који је обавио процедуру у болници "Глан Цливд", открио је да је узрок смрти било акутно крварење из абдоминалне аорте.
Случај Џенет Севиџ је стигао и до суда, а на јучерашњем рочишту у Кернарфону, мртвозорник је рекао:
"Она је 5. августа 2023. године била подвргнута операцији желудачног рукава у Турској. Била је подвргнута баријатријској хирургији, током поступка је дошло до повреде аорте и упркос покушајима љекара да је санирају, Џенет је умрла сљедећег дана".
Чланови породице Џенет Севиџ, иза које је остало двоје дјеце, одлучили су да не присуствују закључку истраге.
Након Џенетиног случаја, НХС је посавјетовао људе који размишљају о операцији у иностранству да размотре "потенцијалне ризике" због разлика у безбједносним стандардима.
"Ако размишљате о естетској хирургији у иностранству, важно је да истражите све детаљно. Може да кошта мање него у Великој Британији, али морате одмјерити потенцијалну уштеду у односу на потенцијалне ризике. Сигурносни стандарди можда нису тако високи. Ниједна операција није без ризика. Компликације се могу десити након операције у УК или у иностранству", наведено је на званичној страници НХС.