Dženet Sevidž je operisala želudac u Turskoj prošle godine u namjeri da dodato smrša, jer nije mogla da nabavi Ozempik, ali pukla joj je stomačna aorta i ubrzo je umrla, a njen slučaj je završio na sudu.
Dženet je platila 2.750 funti (oko 3.300 evra) za paket koji je podrazumijevao avionske karte do Antalije i medicinsku proceduru preko kompanije za zdravstveni turizam, u namjeri da skine još 20 kilograma, jer nije mogla da kupi Ozmepik.
U tom trenutku indeks tjelesne mase (BMI) ove pedesetčetvrogodišnje instruktorke vožnje bio je 30,7. Prema Britanskoj nacionalnoj zdravstvenoj službi (NHS) , BMI zdrave žene treba da bude između 18,5 i 24,9, što znači da je Dženet bila u kategoriji granične gojaznosti.
Kako je naveo mrtvozornik Sjevernog Velsa, Sevidžova je dobila recept za Ozempik, ali poslije jedne ture htjela je još, a kako nije mogla da ga kupi privatno, odlučila je da ide na operaciju.
Putovanje u Trusku je rezevrisala u julu prošle godine, samo 24 sata nakon samo jednog razgovora s kompanijom koja se bavi zdravstvenim turizmom i već idućeg mjeseca je bila u privatnoj bolnici "Ozel Rič" u Antaliji.
Nažalost, kada je hirurg počeo operaciju, stomačna aorta je pukla i ljekari nisu mogli da zaustave jako unutrašne krvarenje.
"Čini se da je tokom procedure došlo do velike traume arterije koja je, prema riječima hirurga, popravljena, ali Dženet je doživjela srčani zastoj", rekla je patalog Kejt Roberton, a prenio je Dejli mejl.
Sevidžova je umrla u ranim satima 6. avgusta prošle godine na Odkeljenju intenzivne njege, a njeno tijelo je zvanično identifikovao suprug Еndru.
Patolog Muhamed Aslam, koji je obavio proceduru u bolnici "Glan Clivd", otkrio je da je uzrok smrti bilo akutno krvarenje iz abdominalne aorte.
Slučaj Dženet Sevidž je stigao i do suda, a na jučerašnjem ročištu u Kernarfonu, mrtvozornik je rekao:
"Ona je 5. avgusta 2023. godine bila podvrgnuta operaciji želudačnog rukava u Turskoj. Bila je podvrgnuta barijatrijskoj hirurgiji, tokom postupka je došlo do povrede aorte i uprkos pokušajima ljekara da je saniraju, Dženet je umrla sljedećeg dana".
Članovi porodice Dženet Sevidž, iza koje je ostalo dvoje djece, odlučili su da ne prisustvuju zaključku istrage.
Nakon Dženetinog slučaja, NHS je posavjetovao ljude koji razmišljaju o operaciji u inostranstvu da razmotre "potencijalne rizike" zbog razlika u bezbjednosnim standardima.
"Ako razmišljate o estetskoj hirurgiji u inostranstvu, važno je da istražite sve detaljno. Može da košta manje nego u Velikoj Britaniji, ali morate odmjeriti potencijalnu uštedu u odnosu na potencijalne rizike. Sigurnosni standardi možda nisu tako visoki. Nijedna operacija nije bez rizika. Komplikacije se mogu desiti nakon operacije u UK ili u inostranstvu", navedeno je na zvaničnoj stranici NHS.