Извиђачке и борбене мисије

Кинеска војска развија нови дрон: Величине је комарца, готово невидљив

  • 01.07.2025. 19:40

Кина жели да користи мини-роботе за извиђачке и борбене мисије.

Сан сваке обавјештајне агенције изгледа као велики комарац – има два сићушна крила налик перју, уско тијело и стоји на три ноге. Међутим, то није комарац, већ мини-дрон који је развио Кинески национални универзитет одбрамбене технологије (NUDT).

Овај зујави извиђачки авион намијењен је за тајне војне операције и извиђачке мисије, пише Дојче веле.

Техеран пријети: Сљедећи рат биће посљедњи за јеврејску државу

Техеран пријети: Сљедећи рат биће посљедњи за јеврејску државу

Једва примјетни дрон открио је истраживач NUDT-а Лианг Хексијанг, који такође ради на хуманоидним роботима.

„Овдје у мојој руци је робот који подсјећа на комарца. Минијатурни бионички роботи попут овог су посебно погодни за извиђачке мисије и специјалне операције на бојном пољу“, изјавио је Хексијанг.

У истом прилогу приказан је прототип још једног мини-дрона с четири крила који се може контролисати помоћу паметног телефона.

Трка за најмањим дроновима

Оно што највише изненађује није само очигледан технолошки напредак кинеске војске у области роботике, већ и чињеница да је шпијунски дрон величине комарца јавно изложен.

Годинама се војни инжењери широм свијета такмиче у развоју мањих и ефикаснијих дронова. Такав развој је изузетно захтјеван јер бројни дијелови попут микрофона, камера, система управљања и напајања морају стати у изузетно мали простор.

Опозиција није схватила суштину Закона о заштити уставног уређења

Опозиција није схватила суштину Закона о заштити уставног уређења

Истовремено, дрон мора бити тих, издржљив, имати велики домет и поуздано функционисати чак и у тешким условима.

Развој таквих минијатурних летјелица захтијева специјализовано знање из области роботике, науке о материјалима и сензорске технологије – стручности која је углавном концентрисана у војним институцијама.

Запањујуће сличности с америчким моделом

Кинеска војска није једина која улаже у развој мини-дронова. Њихова имена често су инспирисана инсектима из природе – пчелама, стршљеновима или комарцима – који служе као модел за ове бионичке летјелице.

Полицијски службеници ПУ Зворник у мисији хуманости - помоћ за малу Михаелу

Полицијски службеници ПУ Зворник у мисији хуманости - помоћ за малу Михаелу

Мини-дрон који је представио кинески NUDT невјероватно подсјећа на америчког „RoboBee“, који су истраживачи с Харварда представили још 2013. године. Тај дрон, дугачак око три центиметра, развијен је за пољопривредну употребу и праћење животне средине, док је кинеска верзија много мања и намијењена војсци.

Неки аутономни модели RoboBee могу се кретати под водом, а затим летјети изнад површине или се „лијепити“ за површине користећи статички електрицитет.

Робусни нано-дронови за борбену употребу

Међутим, ови изузетно мали извиђачки дронови још увијек нису довољно робусни за директну борбену употребу. Такве мисије захтијевају летјелице које могу издржати вјетар, различите временске услове, имају прецизне камере, дуготрајне батерије и једноставне системе управљања које војници могу користити с безбједне удаљености.

Рамо Исак уручио сину Русмиру златну значку на прослави Дана полиције ФБиХ

Рамо Исак уручио сину Русмиру златну значку на прослави Дана полиције ФБиХ

Зато војни оперативци чешће користе „Црног стршљена“ – дрон величине длана развијен у Норвешкој и кориштен у борбеним мисијама неколико година. Ову летјелицу, која подсјећа на минијатурни хеликоптер, користи и њемачки Бундесвер за тихо извиђање на тактички блиским удаљеностима.

Према информацијама Бундесвера, овај дрон омогућава војницима да обављају непосредно и прикривено извиђање, чак и без посебне обуке.

„Црни стршљен“ је опремљен инфрацрвеном технологијом, изузетно је лаган и готово нечујан. Са временом лета до 25 минута, овај нано-дрон џепне величине може уживо преносити видео и фотографије високе резолуције, што му омогућава да открије и потенцијалне експлозивне замке.

Правила на границама каква никада раније нисмо видјели, без овога нећете моћи ући у земљу

Правила на границама каква никада раније нисмо видјели, без овога нећете моћи ући у земљу

Америчка војска такође развија сопствене верзије мини-дронова, како је америчко ратно ваздухопловство објавило 2021. године. Међутим, за сада нема информација о томе колико је развој напредовао или да ли се неки модели већ користе на терену.

Пратите нас и путем Вибера