Кинески премијер Ли Ћанг најавио је почетак изградње највеће хидроелектране на свијету која ће бити лоцирана на источном ободу Тибетанског платоа.
Вриједност хидроелектране процјењује се на око 170 милијарди долара, преноси Ројтерс.
Ли је истакао да је ријеч о "пројекту вијека"
Turning to domestic news 🇨🇳
— Serena Xue Dong (@theserenadong) July 21, 2025
China has kicked off construction of what’s set to be the world’s largest hydroelectric power station — on the Yarlung Tsangpo River near the India border.
💰 Backed by a 1.2 trillion yuan ($170B) investment
⚡️ Projected capacity: 60 GW — 3x the Three… pic.twitter.com/GU7OJ54v16
Хидроелектрана, која ће се састојати од пет каскадних станица, биће смјештена у доњем току ријеке Јарлунг Жангбо и могла би да утиче на милионе људи низводно у Индији и Бангладешу.
Ли је навео да је потребно ставити посебан нагласак на еколошку заштиту како би се спријечила штета по животну средину, објавила је кинеска новинска агенција Синхуа.
Процјењује се да ће брана имати капацитет од 300 милијарди киловат-часова електричне енергије годишње и да ће покривати потражњу за енергијом на Тибету и у остатку Кине.
То је скоро троструко више од 88,2 милијарди киловат-часова колики је капацитет тренутно највеће хидроелектране на свијету "Три кланца" у централној Кини. Та хидроелектрана толико је велика да је за 0,06 микросекунди успорила ротацију Земље.
Невладине организације, укључујући Међународну кампања за Тибет, упозоравају да ће нова брана неповратно наштетити Тибетанском платоу и да ће милиони људи низводно бити суочени с "озбиљним животним поремећајима".