Предсједник Сједињених Држава Џозеф Бајден одобрио је испоруку противпјешадијских мина Украјини, јавио је "Ројтерс", позивајући се на неименованог америчког званичника.
То је, како оцјењује британска агенција, корак који би могао да помогне у успоравању руског напредовања ка истоку Украјине, у комбинацији са другом муницијом и ракетама из Сједињених Држава.
Америка очекује да Украјина користи мине на властитој територији, иако се обавезала да их неће користити у подручјима насељеним властитим цивилима.
Подсјетимо, Бајден је прије неколико дана дозволио Украјини да користи америчке ракете дугог домета на територији Русије.
Шта је противпјешадијска мина?
Противпјешадијска мина означава мину дизајнирану да експлодира присуством, близином или контактом особе. Ове мине ће онеспособити, повриједити или убити једну или више особа.
Противпјешадијске мине су опремљене механичким упаљачем који иницира основно пуњење смјештено у тијелу мине.
Као основно пуњење користи се ТНТ, мада мине мањих габарита користе снажније експлозиве (нпр. тетрил).
Одликују се малим димензијама и изузетно малом количином метала. Те карактеристике доприносе да се ове мине тешко проналазе и разминирају. По правилу ове мине се укопавају и маскирају.
Постоји много различитих типова противпјешадијских мина, у распону од најрудиментарнијих, понекад чак и ручно рађених до најсофистициранијих модела који укључују електронско мјерење времена, механизме за наоружавање и пуцање, наводи се на сајту Међународног комитета Црвеног крста.
Противпјешадијске мине могу бити положене или разбацане. Мине се полажу на различите начине: ручно, механички (возилима) или даљински (разбацивањем артиљеријским и ракетним пројектилима, минобацачким минама, као и хеликоптерима или авионима).
Положене мине су на површини земље или се укопавају и маскирају. Разбацане мине нису укопане и постављају се из летјелица (авиона и хеликоптера) или из возила.
Према начину употребе, активирања и ефекту дејства, противпјешадијске мине дијеле се на: нагазне, распрскавајуће, одскочне мине и мине усмјереног дејства, пише на "Википедији".
Да би се непријатељ спријечио да уклони мине, већина противпјешадијских мина не може да буде неутралисана када је осигурач активиран.
Противпјешадијска мина се састоји од тијела мине, експлозивног пуњења и упаљача.
Тијело је кућиште у које се смјешта читав склоп мине и штити експлозивно пуњење од механичких оштећења (код неких мина и од влаге) и повезује све дијелове мине у једну цјелину.
Експлозивно пуњење (одређена количина експлозива) ствара одговарајући ефекат при детонацији (експлозији) мине.
Зависно од врсте и типа мине, односно њене намјене, експлозивна пуњења су различите тежине.
Упаљач служи да изазове детонацију експлозивног пуњења. Зависно од врсте упаљача, мине могу да се активирају тренутно нагазом, потезом, отпустом и затварањем струјног кола (успостављањем контакта, електро индукцијом, магнетним дејством, вибрацијом, свјетлосним дејством и другим начинима), или са одређеним временским успорењем, пише "Данас".