Администрација америчког предсједника Доналда Трампа покренула је темељну реформу Агенције за међународни развој (УСАИД), институције која је изворно замишљена као кључни инструмент америчке међународне помоћи, али се током година претворила у алат идеолошке агенде љевице.
Пише то "Вечерњи лист БиХ", подсјећајући да је УСАИД, основан 1961. за вријеме администрације Џона Ф. Кенедија, и да је првобитно имао циљ подстицања економске стабилности и борбе против комунизма.
Истичу да је “под администрацијама којима су управљали “демократе” све више постајао платформа за финансирање глобалних иницијатива повезаних с реализацијом нових идеолошких политика, а много мање с изворном идејом”.
Један од кључних људи иза конзервативне визије УСАИД-а је Макс Приморац, утицајни амерички Хрват херцеговачког поријекла и бивши замјеник администратора УСАИД-а при завршетку првог Трамповог мандата.
Приморац је тренутно аналитичар у Фонадацији Херитеџ, моћном конзервативном тинк танку, који је припремио Пројекат 2025. – план за реформу америчке владе. Његова анализа, представљена у Поглављу 9 Пројекта 2025, доноси свеобухватне препоруке за повратак УСАИД-а његовој изворној сврси – прије свега, привременој хуманитарној помоћи и подстицању економске самодовољности, умјесто стварања трајне зависности и финансирања идеолошких пројеката.
Приморац наглашава да је кључно ослободити УСАИД од доминације невладиних организација које користе америчка средства како би промовисале вриједности које нису у складу с националним интересима САД.
Према његовој анализи, УСАИД се под администрацијом Џозефа Бајдена преусмјерио на финансирање пројеката који немају никакве везе с економским развојем ни хуманитарном помоћи, већ служе за промовисање прогресивне агенде.
Међу пројектима који су изазвали највише контроверзи налазе се милионске донације за промоцију родне идеологије, ЛГБТ активизма и климатских политика које потискују фосилна горива, умјесто да подстакну енергетски развој у земљама у развоју. Финансирање пројеката, попут 70.000 долара за ДЕИ мјузикл у Ирској, 47.000 долара за трансродну оперу у Колумбији, два милиона долара за ЛГБТ активизам у Гватемали те шест милиона долара за туризам у Египту, само су неки од примјера како УСАИД расипа средства америчких пореских обвезника.
Трампова администрација одлучна је у враћању УСАИД-а његовим правим циљевима, а планиране реформе укључују смањење буџета на ниво прије пандемије, елиминацију финансирања прогресивних идеолошких програма, укидање Диверзити, Еквити енд Инклужн (ДЕИ) политика те обнову конзервативних вриједности кроз про-лајф политике. Посебна пажња биће посвећена јачању антикинеских стратегија кроз улагања у слободна тржишта и дигиталну безбједност како би се сузбио кинески утицај у земљама у развоју.
УСАИД ће такође смањити финансирање УН и СЗО, двије институције које су се показале нетранспарентним и политички пристрасним. Портпарол Керолин Левит нагласила је како су поједини пројекти УСАИД-а, попут финансирања ДЕИ програма у Србији, класичан примјер злоупотребе новца америчких пореских обвезника. Према њеним ријечима, УСАИД је “годинама био изван контроле, трошећи милијарде долара на сумануте и политички мотивисане пројекте умјесто на стварну помоћ”.
Као дио темељне ревизије планира се смањење финансирања УН и СЗО, институција које су се, како се наводи, показале нетранспарентним и неефикасним у управљању глобалним кризама. Ревизијом су откривене сумњиве исплате, попут 50 милиона долара за “кондоме у Гази”, које су обустављене тек након независне провјере.
Ове мјере имаће далекосежан утицај на смјер међународне помоћи, уклањајући пројекте који служе као политички алат глобалистичких организација.
Пројекти у БиХ
УСАИД је финансирао бројне пројекте у Босни и Херцеговини.
Финансирао је и израду студије везане уз Јужну гасну интерконекцију.
“Трампове реформе значиће прекид донација и преусмјеравање средстава ка пројектима који доносе стварне економске користи. Фокус ће бити на пројектима који подржавају приватни сектор, економски раст и јачање трговинских односа са САД, умјесто на стварање трајне зависности од стране помоћи”, наводи овај портал.
Трампова администрација, уз Фондацију Херитеџ и конзервативне стручњаке попут Макса Приморца, припрема темељну реконструкцију УСАИД-а како би се смањила бирократија и нетранспарентно трошење, повезао међународни развој с америчким интересима, укинула прогресивна идеолошка агенда и ојачала економска стратегија против Кине.
Макс Приморац наглашава да је УСАИД изворно замишљен као алат за помоћ и развој, али је под Бајденовом администрацијом постао средство за глобални идеолошки инжењеринг. Његова анализа у Пројекту 2025. већ се операционализује за повратак УСАИД-а у складу с конзервативним вриједностима америчке јавности, па ће се фокусирати искључиво на пројекте који подржавају економски развој и геополитичку стабилност.