Ekstremni desničari Jevreji u Jerusalimu se oblače kao muslimani da bi ušli i molili se na svetom mjestu u džamiji Al-Aksa, na kojoj im je zabranjeno da se mole.
Nakon što je Izrael zauzeo i okupirao istočni Jerusalim 1967. godine, ostao je delikatan status kvo, nemuslimani tj. Jevreji mogu da posjećuju kompleks, ali ne smiju tamo da se mole, piše BBC.
Ekstremno desničarska grupa Jevreja "Povratak na planinu", koju predvodi izraelski jevrejski aktivista Rafael Morisom, zalaže se za suverenitet Jevreja na Brdu hrama, koji je muslimanima poznat kao Haram al-Šarif, prenio je BBC.
Haram al-Šarif je treće najsvetije mjesto za Jevreje i treće najsvetije svetilište u islamu. To je emocionalni epicentar izraelsko-palestinskog sukoba, a tamošnje tenzije podstakle su u maju 2021. godine rat u Gazi koji je trajao 11 dana.
Članovi se prerušavaju u muslimane kako bi ušli na Brdo hrama u starom gradu Jerusalima, gdje tiho čitaju jevrejske molitve dok se pretvaraju da učestvuju u islamskom bogosluženju, prenosi Tajms ov Izrael.
Među bezbjednosnim zvaničnicima postoji konstantna zabrinutost i oni upozoravaju da bi ove akcije grupe mogle da izazovu nasilje na svetom mjestu.
"Nismo spremni da prihvatimo sankcije protiv Jevreja koje postoje na Brdu hrama", rekao je Rafael Moris.
"Naša vizija je da možemo da idemo na Brdo hrama u svako doba dana, i na kraju da takođe uspijemo da izgradimo hram i obnovimo žrtvene službe", dodao je Moris i istakao da akcije njegove grupe možda nisu priznate u narodu, ali su legalne.
"Zbog Hrama sam spreman da platim životom", rekao je jedan od članova grupe na pitanje o mogućnosti da bi muslimani na tom mjestu, ako budu otkriveni, mogli da reaguju nasilno.
Godine 2015. grupa "Povratak na planinu" nudila je Jevrejima 500 dolara da odu da se mole na Brdu hrama.