Амерички предсједник Доналд Трамп одбио је да подржи планирани израелски напад на иранска нуклеарна постројења, који је требало да се догоди већ наредног мјесеца.
То је објавио Њујорк тајмс позивајући се на званичнике америчке администрације и друге изворе упознате са ситуацијом.
Према писању листа, Трамп је израелском премијеру Бењамину Нетањахуу пренио своју одлуку током састанка у Бијелој кући раније овог мјесеца.
Том приликом је Трамп најавио да ће САД започети преговоре с Ираном о новом споразуму којим би се спријечио развој нуклеарног оружја Техерана.
Њујорк тајмс наводи да је за напад који је Израел припремао била потребна логистичка и војна подршка Америке.
Али, Трамп је одлучио да повуче подршку због унутрашњих несугласица унутар своје администрације.
Нетањаху је, према изворима листа, хтио да се напад изведе већ наредног мјесеца.
Трампова одлука да заустави израелски напад долази у тренутку када Бијела кућа има отворене дипломатске канале с Израелом, али и с Техераном.
Док Трамп отворено најављује да жели "договор који ће спријечити настанак иранске атомске бомбе", до сада није било јавне потврде из Ирана да су спремни на преговоре, што оставља простор за скептична тумачења о ефикасности таквог приступа.
Наводи се да, за разлику од претходне администрације, која је изричито подржавала израелску одбрамбену доктрину "превентивног удара", Трампова Бијела кућа показује све већу спремност за директне договоре са противницима САД, па чак и на уштрб традиционалних партнера.
Овакав развој догађаја изазива забринутост у Израелу, гдје се дио безбједносног естаблишмента прибојава да ће Иран искористити дипломатску паузу за додатни напредак у нуклеарном програму.
Истовремено, америчка администрација у Конгресу трпи критике због неусклађености ставова између Бијеле куће и Пентагона, гдје дио војних команданата и даље подржава чвршћи приступ према Техерану.
Европске силе, које су некада биле дио ЈЦПОА споразума (нуклеарног договора с Ираном из 2015.) за сада ћуте, али дипломате у Бриселу сматрају да би било какав нови договор без укључивања Европе додатно ослабио трансатлантску координацију на подручју Блиског истока.
(Курир)