Иранске власти су најавиле план за отварање клинике за третман жена које се противе обавезним законима о хиџабу, према којима жене морају да покривају главу у јавности.
Отварање "клинике за лијечење скидања хиџаба" најавила је Мехри Талеби Дарестани, директорка Одјељења за жене и породицу у Техеранском штабу за промовисање врлине и спречавање порока. Она је рекла да ће клиника нудити "научни и психолошки третман за скидање хиџаба".
Иранске жене и групе за људска права изразиле су огорченост због ове најаве.
Сима Сабет, иранска новинарка са сједиштем у Великој Британији која је прошле године била мета покушаја атентата иранских власти, рекла је да је ова иницијатива срамотна“ и додала: "идеја о оснивању клиника за 'лијечење' жена које не носе хиџаб је застрашујућа; то је начин да се људи изолују из друштва само зато што се не слажу с владајућом идеологијом."
Ирански адвокат за људска права Хосеин Раиси рекао је да идеја о клиници за третирање жена које се не придржавају закона о хиџабу "није ни исламска, нити усклађена с иранским законима". Такође је додао да је забрињавајуће то што је изјава стигла из Одјељења за жене и породицу Техеранског штаба за промовисање врлине и спрјечавање порока, који је директно под ауторитетом врховног вође, Алија Хамнеија.
Вијести су се убрзо прошириле међу групама за протест "Жена, живот, слобода" и међу студенткињама, изазивајући страх и пркос.
Једна млада жена из Ирана, која је говорила под условом анонимности, рекла је: "То неће бити клиника, то ће бити затвор. Боримо се за основне потребе, нестаје нам струје, али комад тканине је оно што ову државу брине. Ако је време да се сви вратимо на улице, то је сада или ће нас све затворити."
Објава о отварању клинике долази након што су државни медији извијестили да је студенткиња, која је ухапшена након што је у знак протеста против напада обезбјеђења на факултету због кршења закона о хиџабу скинула одјећу до доњег веша, премјештена у психијатријску болницу. Групе за људска права, укључујући Amnesty International, тврде да постоје докази о мучењу, насиљу и присилној медикацији демонстраната и политичким дисидената за које власти сматрају да су ментално нестабилни и смјештају их у државне психијатријске установе.
Групе за људска права такође су изразиле забринутост због репресије над женама за које се сматра да крше обавезни кодекс облачења у Ирану, наводећи да су недавно забељежени талас хапшења, присилних нестанака и затварања предузећа повезаних с кршењем закона о хиџабу.
Прошле недјеље, Центар за људска права у Ирану истакао је случај Рошанак Молаеи Алишах, 25-годишње жене за коју тврди да је ухапшена након што се супротставила мушкарцу који ју је узнемиравао на улици због њеног хиџаба. НВО је саопштила да њена тренутна локација није позната.
(Телеграф)