Iranske vlasti su najavile plan za otvaranje klinike za tretman žena koje se protive obaveznim zakonima o hidžabu, prema kojima žene moraju da pokrivaju glavu u javnosti.
Otvaranje "klinike za liječenje skidanja hidžaba" najavila je Mehri Talebi Darestani, direktorka Odjeljenja za žene i porodicu u Teheranskom štabu za promovisanje vrline i sprečavanje poroka. Ona je rekla da će klinika nuditi "naučni i psihološki tretman za skidanje hidžaba".
Iranske žene i grupe za ljudska prava izrazile su ogorčenost zbog ove najave.
Sima Sabet, iranska novinarka sa sjedištem u Velikoj Britaniji koja je prošle godine bila meta pokušaja atentata iranskih vlasti, rekla je da je ova inicijativa sramotna“ i dodala: "ideja o osnivanju klinika za 'liječenje' žena koje ne nose hidžab je zastrašujuća; to je način da se ljudi izoluju iz društva samo zato što se ne slažu s vladajućom ideologijom."
Iranski advokat za ljudska prava Hosein Raisi rekao je da ideja o klinici za tretiranje žena koje se ne pridržavaju zakona o hidžabu "nije ni islamska, niti usklađena s iranskim zakonima". Takođe je dodao da je zabrinjavajuće to što je izjava stigla iz Odjeljenja za žene i porodicu Teheranskog štaba za promovisanje vrline i sprječavanje poroka, koji je direktno pod autoritetom vrhovnog vođe, Alija Hamneija.
Vijesti su se ubrzo proširile među grupama za protest "Žena, život, sloboda" i među studentkinjama, izazivajući strah i prkos.
Jedna mlada žena iz Irana, koja je govorila pod uslovom anonimnosti, rekla je: "To neće biti klinika, to će biti zatvor. Borimo se za osnovne potrebe, nestaje nam struje, ali komad tkanine je ono što ovu državu brine. Ako je vreme da se svi vratimo na ulice, to je sada ili će nas sve zatvoriti."
Objava o otvaranju klinike dolazi nakon što su državni mediji izvijestili da je studentkinja, koja je uhapšena nakon što je u znak protesta protiv napada obezbjeđenja na fakultetu zbog kršenja zakona o hidžabu skinula odjeću do donjeg veša, premještena u psihijatrijsku bolnicu. Grupe za ljudska prava, uključujući Amnesty International, tvrde da postoje dokazi o mučenju, nasilju i prisilnoj medikaciji demonstranata i političkim disidenata za koje vlasti smatraju da su mentalno nestabilni i smještaju ih u državne psihijatrijske ustanove.
Grupe za ljudska prava takođe su izrazile zabrinutost zbog represije nad ženama za koje se smatra da krše obavezni kodeks oblačenja u Iranu, navodeći da su nedavno zabelježeni talas hapšenja, prisilnih nestanaka i zatvaranja preduzeća povezanih s kršenjem zakona o hidžabu.
Prošle nedjelje, Centar za ljudska prava u Iranu istakao je slučaj Rošanak Molaei Ališah, 25-godišnje žene za koju tvrdi da je uhapšena nakon što se suprotstavila muškarcu koji ju je uznemiravao na ulici zbog njenog hidžaba. NVO je saopštila da njena trenutna lokacija nije poznata.
(Telegraf)