Na kineskim internet platformama, poput Alibabe, sve češće se mogu pronaći montažne kuće po izuzetno niskim cijenama – već od 15.000 dolara za površinu od oko 50 kvadratnih metara.
Iako zvuči primamljivo, stručnjaci upozoravaju da kupovina takve kuće nije ni jednostavna ni bez rizika, pa je prije narudžbe potrebno detaljno se informisati, angažovati domaće projektante i voditi računa o čitavom nizu zakonskih, tehničkih i logističkih koraka.
Prema pisanju Poslovnog dnevnika, uz osnovnu cijenu od oko 15.200 dolara, na ukupni trošak treba dodati prevoz brodom do najbliže luke (oko 3.700 dolara), špediterske usluge, carinu, PDV, kao i naknade za eventualne trošarine.
U kontejneru, uz konstrukciju kuće, kupac najčešće dobija i osnovni kuhinjski i kupatilski namještaj, ali montažu mora organizovati sam – bilo da angažuje lokalne majstore ili, uz dodatne troškove, kineske radnike.
Projektant iz Hrvatske, Dragan Gregurec, ističe da je uz svaku takvu kupovinu nužno pribaviti građevinsku dozvolu, što znači da ovlašćeni domaći projektanti moraju izraditi tehničku dokumentaciju na osnovu kineskih nacrta.
Problem nastaje kada uz kuću ne dobijete kompletnu tehničku specifikaciju, uključujući sertifikate za sve ugrađene materijale i uređaje – što je često slučaj.
''Spisak koji dolazi s kućom zna biti nepotpun, ploče su tanje od evropskih standarda, utičnice nisu kompatibilne, a bez sertifikata nema garancije o kvalitetu'', navodi Gregurec.
On ipak napominje da kineski proizvođači danas često nude proizvode solidnog kvaliteta, ali da je ključno naručiti od provjerenog dobavljača i uz tehnički nadzor.
Preporučuje se da kupac angažuje domaći projektni biro već u fazi odabira modela kuće – kako bi stručnjaci direktno komunicirali s proizvođačem, zatražili neophodnu dokumentaciju, provjerili kompatibilnost materijala i, ukoliko je potrebno, predložili zamjene.
Gregurec takođe podsjeća da se montažne kuće u regionu često neopravdano potcjenjuju.
''Njihov životni vijek može biti i do 100 godina, a kada dođe vrijeme za zamjenu instalacija ili dijelova, to je kod montažnih objekata znatno lakše nego kod klasične gradnje'', kaže on, prenosi Bankar.me.
Zaključak stručnjaka je jasan – montažna kuća iz Kine može biti povoljna opcija za dom ili vikendicu, ali samo uz temeljitu pripremu, stručnu provjeru tehničke dokumentacije i jasan plan za montažu, papirologiju i legalizaciju objekta. Bez toga, “povoljna kuća” lako može postati komplikovan i skup eksperiment.