Чини се да ће сљедећи европски национални лидер доћи с крајње деснице. Херберт Кикл је у доброј позицији да постане нови аустријски канцелар, док се естаблишмент Европске уније припрема за нове изазове и ударце који ће додатно отежати Европи борбу против руског предсједника Владимира Путина, пише Политико..
Први крајње десничарски лидер Аустрије послије Другог свјетског рата
Кикл, који ће постати први крајње десничарски лидер Аустрије послије Другог свјетског рата, не крије дивљење према мађарском премијеру Виктору Орбану и вјероватно ће слиједити сличан правац: приближавање Кремљу, сукоб с главним токовима ЕУ и спровођење оштрих политика, посебно у области миграција.
Ако његова Слободарска партија Аустрије (ФПО) дође на власт, то ће значити да ће значајан дио ЕУ, од Мађарске преко Аустрије до Словачке под премијером Робертом Фицом, а потенцијално и Чешке, гдје бивши премијер Андреј Бабиш води у предизборним анкетама за изборе у октобру, бити наклоњен Русији три године након Путинове операције у Украјини.
Ово, како наводи Политико, буди узнемирујућа сјећања у Бриселу, који је 2000. године гледао како ФПО, под вођством Јирга Хајдера, постаје дио аустријске владајуће коалиције. Тада су друге владе ЕУ прекинуле билатералне контакте с Бечом.
Ако постане канцелар, Кикл би могао отићи корак даље од Хајдера. Јуче су започети коалициони преговори с Аустријском народном партијом (ОВП) десног центра, након прекида разговора између главних странака.
Украјина као прва жртва
Сличности између Кикла и Орбана, којег је назвао "узором", су очигледне. Као и Орбан, ФПО рачуна на руски, оштро критикује санкције Русији и жели да смањи помоћ Украјини.
За ЕУ је посебно забрињавајуће то што би Кикл и Орбан могли заједно блокирати велике иницијативе које захтијевају једногласност свих 27 чланица. И док је Орбан често попуштао под притисцима, комбинација Мађарске и Аустрије могла би представљати много већи изазов. Прва жртва овакве политике могла би да буде Украјина.
"Европска унија тренутно слиједи курс ескалације, који би могао да се заврши трећим свјетским ратом", стоји у програму Киклове странке.
Санкције Русији чине ЕУ "дјелимично кривом за патње и смрт у Украјини и Русији само потпирују даљи сукоб", сматра Харалд Вилимски, водећи кандидат ФПО-а за изборе за ЕУ.
Споразум о пријатељству" са Путиновом странком
Киклова странка понавља тврдњу новоизабраног америчког предсједника Доналда Трампа да би ЕУ требало да усвоји "политику мира" како би приморала Украјину на преговоре. Странка је обећала да ће блокирати било какву помоћ Украјини преко Европског мировног фонда.
Странка је 2016. чак потписала "споразум о пријатељству" са Путиновом странком Јединствена Русија у којем су се две стране сложиле да размјењују информације и одржавају редовне заједничке консултације.
Одјеци нацистичког периода
Док је Кикл након руске операције у Украјини у фебруару 2022. нагласио да је овај споразум о пријатељству истекао, странка и даље има повољан поглед на Русију. Аустријска крајња десница окарактерисала је посјете Орбана и Фица Москви као "праву мировну дипломатију“.
Кикл, који се прогласио за народног канцелара (Волксканзлер, оп.а.) током предизборне кампање 2024. године, што је термин који је дошао до изражаја када су нацисти преузели власт у Њемачкој 1933. године, такође разматра потпуну реформу аустријског система азила.
Обећао је да ће сачувати "хомогеност" аустријског народа суспендовањем права на азил кроз "Закон о ванредном стању" и залагањем за "досљедну реемиграцију" тражилаца азила. То би било јасно кршење закона ЕУ.
Програм странке позива на смјештај европских миграционих центара у трећим земљама за "милионе људи" и обустављање плаћања ЕУ ако блок не испуни обећање да ће "заштитити" своје спољне границе.
Преседан за Њемачку
У Њемачкој, Кикла слави крајње десничарска Алтернатива за Њемачку (АфД), друга у анкетама уочи фебруарских избора. Иако АфД и ФПО не сједе у истој паневропској групи у Европском парламенту, они су блиско повезани, што подстиче страхове у Берлину да би Аустрија могла да направи преседан за највећу европску економију и најближег сусједа.
Киклов покушај да формира владу наишао је на критике готово читавог политичког спектра у Њемачкој.
"Ситуација у Аустрији показује шта се дешава када више нисте у могућности да формирате савез", рекао је њемачки министар економије Роберт Хабек из Зелених.