Сензационална вијест долази из америчке владе: Марко Елез, 25-годишњи инжењер којег је Илон Маск довео у Министарство за државну ефикасност (ДОГЕ), поднио је оставку након што су откривени расистички коментари које је објављивао на друштвеним мрежама. Елез, који је имао посебан приступ осјетљивим системима за плаћања Министарства финансија, нашао се у центру скандала који открива озбиљне пропусте у безбједности федералних система.
Његов одлазак услиједио је након што је Вол стрит журнал објавио да је Елез на друштвеној мрежи X (бивши Twitter) износио контроверзне и расистичке ставове, међу којима и подршку за "еугеничку имиграцијску политику".
У једном згрожавајућем посту, наводно је написао да "ни да ми платите не бих се вјенчао са неким изван своје етничке групе". У другом посту позивао је на "нормализацију мржње према Индијцима", што је, како је наведено, било усмјерено на велики број индијских имиграната који раде у америчком технолошком сектору.
Прије него што је поднио оставку, Елез је био један од само двојице људи у ДОГЕ којима је било омогућено директно управљање осјетљивим системима за плаћање - што је озбиљан проблем с обзиром на врсту података којима је имао приступ.
Ови системи нису само за праћење и плаћање пореза, већ укључују и исплате пореских кредита, владине уговоре и субвенције, чинећи тако Елезову позицију изузетно утицајном, и потенцијално опасном.
Како пишу страни медији, Елез је имао овлашћења да не само чита податке, већ и мијења код, управља системима датотека, модификује корисничке дозволе, па чак и брише кључне датотеке. Ово отвара многа питања о сигурности и интегритету федералних система, који сада, након што су Елезове измене пуштене у рад, представљају озбиљан ризик.
Ко је Марко Елез?
Прије него што је постао дио владе, Елез је радио у компанијама SpaceX и X, гдје је био задужен за развој технологије везане за свемирске мисије, сателите и вјештачку интелигенцију. Иако је његов прелазак из приватног сектора у јавну администрацију био дјелимично виђен као успјех, његов кратки мандат у влади сада баца сијенку на цијелу причу.
И док Индепендент извјештава да је Елез имао приступ не само подацима, већ и системима који контролишу готово све америчке исплате, укључујући и владине уговоре, поставља се питање да ли је његов приступ овом нивоу података био превише олакшан и без одговарајуће контроле.
С обзиром на озбиљност елемената који укључују јавне финансије, Елезове измјене кода које су имплементиране без претходног тестирања представљају огроман сигурносни пропуст.
Његово кратко вријеме у влади није само отворило питање како се одобравају оваква висока сигурносна овлашћења, већ и колико брзо може доћи до озбиљних проблема када технологија, политичка позиција и контроверзни ставови дођу у контакт.
(Курир)