Senzacionalna vijest dolazi iz američke vlade: Marko Еlez, 25-godišnji inženjer kojeg je Ilon Mask doveo u Ministarstvo za državnu efikasnost (DOGЕ), podnio je ostavku nakon što su otkriveni rasistički komentari koje je objavljivao na društvenim mrežama. Еlez, koji je imao poseban pristup osjetljivim sistemima za plaćanja Ministarstva finansija, našao se u centru skandala koji otkriva ozbiljne propuste u bezbjednosti federalnih sistema.
Njegov odlazak uslijedio je nakon što je Vol strit žurnal objavio da je Еlez na društvenoj mreži X (bivši Twitter) iznosio kontroverzne i rasističke stavove, među kojima i podršku za "eugeničku imigracijsku politiku".
U jednom zgrožavajućem postu, navodno je napisao da "ni da mi platite ne bih se vjenčao sa nekim izvan svoje etničke grupe". U drugom postu pozivao je na "normalizaciju mržnje prema Indijcima", što je, kako je navedeno, bilo usmjereno na veliki broj indijskih imigranata koji rade u američkom tehnološkom sektoru.
Prije nego što je podnio ostavku, Еlez je bio jedan od samo dvojice ljudi u DOGЕ kojima je bilo omogućeno direktno upravljanje osjetljivim sistemima za plaćanje - što je ozbiljan problem s obzirom na vrstu podataka kojima je imao pristup.
Ovi sistemi nisu samo za praćenje i plaćanje poreza, već uključuju i isplate poreskih kredita, vladine ugovore i subvencije, čineći tako Еlezovu poziciju izuzetno uticajnom, i potencijalno opasnom.
Kako pišu strani mediji, Еlez je imao ovlašćenja da ne samo čita podatke, već i mijenja kod, upravlja sistemima datoteka, modifikuje korisničke dozvole, pa čak i briše ključne datoteke. Ovo otvara mnoga pitanja o sigurnosti i integritetu federalnih sistema, koji sada, nakon što su Еlezove izmene puštene u rad, predstavljaju ozbiljan rizik.
Ko je Marko Еlez?
Prije nego što je postao dio vlade, Еlez je radio u kompanijama SpaceX i X, gdje je bio zadužen za razvoj tehnologije vezane za svemirske misije, satelite i vještačku inteligenciju. Iako je njegov prelazak iz privatnog sektora u javnu administraciju bio djelimično viđen kao uspjeh, njegov kratki mandat u vladi sada baca sijenku na cijelu priču.
I dok Independent izvještava da je Еlez imao pristup ne samo podacima, već i sistemima koji kontrolišu gotovo sve američke isplate, uključujući i vladine ugovore, postavlja se pitanje da li je njegov pristup ovom nivou podataka bio previše olakšan i bez odgovarajuće kontrole.
S obzirom na ozbiljnost elemenata koji uključuju javne finansije, Еlezove izmjene koda koje su implementirane bez prethodnog testiranja predstavljaju ogroman sigurnosni propust.
Njegovo kratko vrijeme u vladi nije samo otvorilo pitanje kako se odobravaju ovakva visoka sigurnosna ovlašćenja, već i koliko brzo može doći do ozbiljnih problema kada tehnologija, politička pozicija i kontroverzni stavovi dođu u kontakt.
(Kurir)