Клима у Европи могла би драматично да се "окрене" због промјене слике морских струја, упозорио је стручњак за природне катастрофе Научног центра „Пушкин“ Руске академије наука Алексеј Карнаухов за телевизију „Звезда“.
„У Европи би могло да постане знатно хладније. Многи европски региони ће постати неповољни за живот људи“, рекао је Карнаухов.
По његовим ријечима, глобално загријавање се већ дешава на планети – катастрофалне поплаве, шумски пожари, суша и врућина – све су то посљедице глобалног загријавања.
Како температура на Земљи буде расла, све те посљедице ће бити екстремније ако се не предузму мјере.
„Један од тих екстремних случајева могао би да буде промјена струја у сјеверном Атлантику и нагло захлађење у Европи – то је парадоксална посљедица глобалног загријавања", наводи Карнаухов.
Међутим, није ријеч о малом захлађењу од 1,5, два степена, него о десетинама степени нижој температури, што се може упоредити са наступањем леденог доба, објашњава научник.
Ако дође до промјене струја, у Санкт Петербургу ће бити пет, десет степени хладније него сада на Гренланду, наводи Карнаухов.
„Међутим, топле струје сада и даље дјелују. Захваљујући том систему топлих струја – а то није само Голфска струја, него и Сјеверноатлантска и Норвешка – Европа има јединствену топлу климу“, истиче он.
Такође предвиђа да се на истоку Русије клима неће много мијењати у будућности, преноси Спутњик.